Do souboje o vedení ČSSD jde předseda kontrolorů Starec

Martina Machová Martina Machová
19. 1. 2011 14:00
Martin Starec získal nominaci na místopředsedu ČSSD
Martin Starec na sjezdu ČSSD v Praze
Martin Starec na sjezdu ČSSD v Praze | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do souboje o místa ve vedení sociální demokracie vstupuje předseda ústřední kontrolní komise ČSSD Martin Starec.

Na víkendové konferenci ČSSD v Moravskoslezském kraji získal nominaci na místopředsedu strany a Aktuálně.cz potvrdil, že o kandidatuře reálně uvažuje.

"Nepochybně tak učiním," řekl. Stejně se staví i k nominaci jihočeské ČSSD, která by jej opět ráda v čele stranických kontrolorů.

Vedení ČSSD se bude volit na kongresu v březnu.

Hašek nebo Sobotka?

Jméno Martina Starce se stalo na konci minulého roku předmětem sporu dvou hlavních favoritů na předsednický post v ČSSD.

nominace na místopředsedu

  • Zdeněk Škromach
  • Lubomír Zaorálek
  • Roman Onderka
  • Milan Urban
  • Jiří Zimola
  • Jaroslav Foldyna
  • Dana Váhalová
  • Marie Benešová
  • Vlasta Bohdalová
  • Alena Gajdušková

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chtěl Starce prosadit na místo ústředního tajemníka sociální demokracie, druhý z kandidátů na předsedu ČSSD Michal Hašek to kritizoval s tím, že o novém tajemníkovi by mělo rozhodnout až nové vedení sociální demokracie.  

Starec, který se odmítá o svých preferencích pro předsednickou volbu bavit, pak sám nečekaně ohlásil, že nechce stranu rozdělovat a odmítl o místo tajemníka dále usilovat.

Přes fiasko s volbou tajemníka o něm část sociální demokracie ovšem stále hovoří jako o muži, který má blíže k Sobotkovi než Haškovi.

Proti Paroubkovi

Současný šéf stranických kontrolorů již jednou místopředsedou byl, na místo ovšem rezignoval poté, co se vedení sociálně demokratických kampaní ujal z rozhodnutí Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík.

V době, kdy pozice bývalého předsedy Paroubka byla v ČSSD takřka neotřesitelná, dokázal i přes jeho odpor stanout v čele vlivné ústřední kontrolní komise.

Jeho šance stát se jedním z nových místopředsedů tak nejsou zcela zanedbatelné.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy