Do přímé volby prezidenta se chystá Karel Randák

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 8. 2012 6:30
Do kampaně se chystá na poslední chvíli naskočit nečekaný kandidát
Karel Randák nečekaně zvažuje kanidaturu v přímé volbě prezidenta.
Karel Randák nečekaně zvažuje kanidaturu v přímé volbě prezidenta. | Foto: Michal Žák

Praha - Do kampaně před přímou volbou prezidenta se chystá na poslední chvíli naskočit nečekaný kandidát.

O post hlavy státu se podle zjištění deníku Insider hodlá ucházet někdejší šéf rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace) a dnes "oblíbenec" mnoha politiků a lobbistů Karel Randák.

Generál ve výslužbě doposud jakékoli přímé angažmá v politice odmítal. Poslední rok se profiluje především v protikorupčním fondu miliardáře Karla Janečka; upozornil například na podezřelé transakce v pražském dopravním podniku.

Teď chce Karel Randák během dvou měsíců sehnat padesát tisíc hlasů, aby příští rok v lednu mohl na prezidenta kandidovat.

V podstatě rozhodnuto

Sám Randák Insideru potvrdil, že prezidentskou kandidaturu skutečně zvažuje a zdroje z jeho okolí podle deníku potvrdily, že je v podstatě rozhodnutý.

"Odjíždím teď na dovolenou a začátkem září se definitivně rozhodnu. Teď můžu potvrdit jen to, že o kandidatuře uvažuji," řekl pro Insider Randák.

O detailech se však odmítl po telefonu bavit a navržená osobní schůzka nebyla možná s ohledem na to, že právě odjížděl do zahraničí.

Je to mocný úřad

Obrat v Randákově postoji k aktivní politice způsobila podle zdrojů Insideru úvaha, že v případě přímé volby prezidenta kandiduje sám za sebe, a nikoli za stranu, jejíž pravidla by musel ctít.

Randák je totiž do značné míry neřízená střela, tvrdě prosazuje svou, v debatách s protivníky si nebere servítky, píše Insider. A hlavně podle deníku prezidentský úřad v Randákových očích poskytuje mnohem větší šanci něco změnit než třeba post řadového poslance.

Podrobnosti v placeném večerníku Insider.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy