Do přímé volby prezidenta se chystá Karel Randák

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 8. 2012 6:30
Do kampaně se chystá na poslední chvíli naskočit nečekaný kandidát
Karel Randák nečekaně zvažuje kanidaturu v přímé volbě prezidenta.
Karel Randák nečekaně zvažuje kanidaturu v přímé volbě prezidenta. | Foto: Michal Žák

Praha - Do kampaně před přímou volbou prezidenta se chystá na poslední chvíli naskočit nečekaný kandidát.

O post hlavy státu se podle zjištění deníku Insider hodlá ucházet někdejší šéf rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace) a dnes "oblíbenec" mnoha politiků a lobbistů Karel Randák.

Generál ve výslužbě doposud jakékoli přímé angažmá v politice odmítal. Poslední rok se profiluje především v protikorupčním fondu miliardáře Karla Janečka; upozornil například na podezřelé transakce v pražském dopravním podniku.

Teď chce Karel Randák během dvou měsíců sehnat padesát tisíc hlasů, aby příští rok v lednu mohl na prezidenta kandidovat.

V podstatě rozhodnuto

Sám Randák Insideru potvrdil, že prezidentskou kandidaturu skutečně zvažuje a zdroje z jeho okolí podle deníku potvrdily, že je v podstatě rozhodnutý.

"Odjíždím teď na dovolenou a začátkem září se definitivně rozhodnu. Teď můžu potvrdit jen to, že o kandidatuře uvažuji," řekl pro Insider Randák.

O detailech se však odmítl po telefonu bavit a navržená osobní schůzka nebyla možná s ohledem na to, že právě odjížděl do zahraničí.

Je to mocný úřad

Obrat v Randákově postoji k aktivní politice způsobila podle zdrojů Insideru úvaha, že v případě přímé volby prezidenta kandiduje sám za sebe, a nikoli za stranu, jejíž pravidla by musel ctít.

Randák je totiž do značné míry neřízená střela, tvrdě prosazuje svou, v debatách s protivníky si nebere servítky, píše Insider. A hlavně podle deníku prezidentský úřad v Randákových očích poskytuje mnohem větší šanci něco změnit než třeba post řadového poslance.

Podrobnosti v placeném večerníku Insider.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy