Do Evropského parlamentu za Česko kandiduje Ital i pokrývač

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 4. 2014 19:07
V nadcházejících celoevropských volbách kandiduje v Česku 39 politických uskupení a 857 kandidátů. Vyberete si?
Propagační kampaň letošních voleb do Evropského parlamentu.
Propagační kampaň letošních voleb do Evropského parlamentu. | Foto: Evropský parlament

Praha – Česko v květnu oslaví deset let od připojení k Evropské unii. Podruhé si také čeští občané budou moci zvolit své zástupce do Evropského parlamentu (EP).

Do voleb se zaregistrovalo celkem devětatřicet politických uskupení s 857 kandidáty. Do parlamentu se ale bude moci dostat pouze jedenadvacet z nich. Kdo jsou?

Na kandidátních listinách převažují muži. Pouze 26, 84% všech uchazečů jsou ženy. Průměrný věk kandidátů je 46, 85 roku. Mužům je v průměru 47, 6 a ženám o tři roky méně.

Nejstarší je třiaosmdesátiletý Josef Orszulík z Ostravy, který je nominován za koalici Strana práce a Nespokojení občané!. Do kolonky povolání uvedl astrolog a myslitel. Sedmdesát let a více je celkem pětatřiceti kandidátům.

Jednadvacetiletých kandidátů, tedy nejmladších možných pro vstup EP, je osm. Kandidují za Českou pirátskou stranu, Českou stranu národně socialistickou, ODS, Stranu svobodných občanů, Občanskou konzervativní stranu, VIZI 2014 a NE Bruselu – Národní demokracii. Polovina z nich studuje.

Italský ekonom, fotbalista i country zpěvák

Kromě českých občanů jsou uchazeči o post evropského poslance také Slováci a jeden Ital. Ekonom Vitale Francesco Dott, uveden bez politické příslušnosti, je šestnáctkou na kandidátce strany LES Martina Bursíka. Na kandidátce ODS zase lze najít Čecha vietnamského původu Nguyena Cong Hunga.

Do Evropského parlamentu kandiduje také Zdeňka Mašínová, dcera Josefa Mašína, herci Martin Zounar (VIZE 2014) a Simona Chytrová (VV), režisér Martin Vadas či fotbalista Vladimír Šmicer (VIZE 2014) a olympijský vítěz z roku 1980 ve vzpírání Ota Zaremba (DSSS).

Mezi uchazeči o místo europoslance lze nalézt country zpěváka, pilota vrtulníku LZS, kastelánku zámku Lednice, šachového profesionála, stromolezce, ředitele ZOO, dobrodruha, hostinského, tajemníka Dělnické mládeže či pokrývače. Téměř polovina kandidátů strany KSČ jsou povoláním důchodci.

Nejvíce kandidátů - 262, se k žádnému politickému uskupení nehlásí. Po osmadvaceti stranických kandidátech má Dělnická strana sociální spravedlnosti a LEV 21 – Národní socialisté. Na třetí příčce je Strana svobodných občanů se sedmadvaceti jmény.

Jedno jméno na kandidátní listině má Strana pro Evropu, po dvou pak ANTIBURSÍK – STOP EKOTERORU! a Romská demokratická strana.

Strana s nejdelším názvem se jmenuje “Volte Pravý Blok-stranu za ODVOLAT.polit.,NÍZKÉdaně,VYROVN.rozp.,MIN.byrokr.,SPRAV.just.,PŘÍMOU demokr. WWW.CIBULKA.NET“. Nejkratší název má hnutí ANO 2011. Se zkratkou si pohrála strana LES (Liberálně ekologická strana), O. K. strana (Občanská konzervativní strana) a NO! (Nespokojení občané!), která tvoří koalici se Stranou práce. Svůj názor jasně prezentuje strana ANTIBURSÍK – STOP EKOTERORU!.

Evropské volby v roce 2009 vyhrála ODS s 31, 45% hlasy a získala devět mandátů. Druhá skončila ČSSD s 22, 39% a sedmi mandáty. Vítěznou trojici doplnila KSČM se ziskem 14, 18% a čtyřmi mandáty. Zbylé dvě křesla (v roce 2009 měla Česká republika dvaadvacet evropských poslanců) obsadila KDU-ČSL. Letošní volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. - 24. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy