Do Evropského parlamentu za Česko kandiduje Ital i pokrývač

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 4. 2014 19:07
V nadcházejících celoevropských volbách kandiduje v Česku 39 politických uskupení a 857 kandidátů. Vyberete si?
Propagační kampaň letošních voleb do Evropského parlamentu.
Propagační kampaň letošních voleb do Evropského parlamentu. | Foto: Evropský parlament

Praha – Česko v květnu oslaví deset let od připojení k Evropské unii. Podruhé si také čeští občané budou moci zvolit své zástupce do Evropského parlamentu (EP).

Do voleb se zaregistrovalo celkem devětatřicet politických uskupení s 857 kandidáty. Do parlamentu se ale bude moci dostat pouze jedenadvacet z nich. Kdo jsou?

Na kandidátních listinách převažují muži. Pouze 26, 84% všech uchazečů jsou ženy. Průměrný věk kandidátů je 46, 85 roku. Mužům je v průměru 47, 6 a ženám o tři roky méně.

Nejstarší je třiaosmdesátiletý Josef Orszulík z Ostravy, který je nominován za koalici Strana práce a Nespokojení občané!. Do kolonky povolání uvedl astrolog a myslitel. Sedmdesát let a více je celkem pětatřiceti kandidátům.

Jednadvacetiletých kandidátů, tedy nejmladších možných pro vstup EP, je osm. Kandidují za Českou pirátskou stranu, Českou stranu národně socialistickou, ODS, Stranu svobodných občanů, Občanskou konzervativní stranu, VIZI 2014 a NE Bruselu – Národní demokracii. Polovina z nich studuje.

Italský ekonom, fotbalista i country zpěvák

Kromě českých občanů jsou uchazeči o post evropského poslance také Slováci a jeden Ital. Ekonom Vitale Francesco Dott, uveden bez politické příslušnosti, je šestnáctkou na kandidátce strany LES Martina Bursíka. Na kandidátce ODS zase lze najít Čecha vietnamského původu Nguyena Cong Hunga.

Do Evropského parlamentu kandiduje také Zdeňka Mašínová, dcera Josefa Mašína, herci Martin Zounar (VIZE 2014) a Simona Chytrová (VV), režisér Martin Vadas či fotbalista Vladimír Šmicer (VIZE 2014) a olympijský vítěz z roku 1980 ve vzpírání Ota Zaremba (DSSS).

Mezi uchazeči o místo europoslance lze nalézt country zpěváka, pilota vrtulníku LZS, kastelánku zámku Lednice, šachového profesionála, stromolezce, ředitele ZOO, dobrodruha, hostinského, tajemníka Dělnické mládeže či pokrývače. Téměř polovina kandidátů strany KSČ jsou povoláním důchodci.

Nejvíce kandidátů - 262, se k žádnému politickému uskupení nehlásí. Po osmadvaceti stranických kandidátech má Dělnická strana sociální spravedlnosti a LEV 21 – Národní socialisté. Na třetí příčce je Strana svobodných občanů se sedmadvaceti jmény.

Jedno jméno na kandidátní listině má Strana pro Evropu, po dvou pak ANTIBURSÍK – STOP EKOTERORU! a Romská demokratická strana.

Strana s nejdelším názvem se jmenuje “Volte Pravý Blok-stranu za ODVOLAT.polit.,NÍZKÉdaně,VYROVN.rozp.,MIN.byrokr.,SPRAV.just.,PŘÍMOU demokr. WWW.CIBULKA.NET“. Nejkratší název má hnutí ANO 2011. Se zkratkou si pohrála strana LES (Liberálně ekologická strana), O. K. strana (Občanská konzervativní strana) a NO! (Nespokojení občané!), která tvoří koalici se Stranou práce. Svůj názor jasně prezentuje strana ANTIBURSÍK – STOP EKOTERORU!.

Evropské volby v roce 2009 vyhrála ODS s 31, 45% hlasy a získala devět mandátů. Druhá skončila ČSSD s 22, 39% a sedmi mandáty. Vítěznou trojici doplnila KSČM se ziskem 14, 18% a čtyřmi mandáty. Zbylé dvě křesla (v roce 2009 měla Česká republika dvaadvacet evropských poslanců) obsadila KDU-ČSL. Letošní volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. - 24. května.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy