"Dívenka" v čele obrany: Klaus se diví, Nečas čeká

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Jakub Novák
7. 12. 2012 10:45
Od jednání K9 se čekalo potvrzení přesunu Karolíny Peake na ministerstvo obrany
Vondru zřejmě nahradí ve vládě Peake.
Vondru zřejmě nahradí ve vládě Peake. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Páteční jednání koaličních špiček nepřineslo ani potvrzení ministerských výměn, ani vyústění personálních rošád.

"Předseda vlády pouze řekl, že bude tato problematika vyřešena co nejdříve," řekl k tomu Zbyněk Stanjura (ODS).

K9 se shodla pouze na sloučení ministerstev průmyslu a obchodu s dopravou - za podmínky, že půjde zároveň o redukci agend.

TOP 09 se zároveň zásadně postavila proti možnosti sloučit resorty zemědělství a životního prostředí.

"Jsme proti slučování ministerstev zemědělství a životního prostředí, protože tato ministerstva jsou proti sobě mnohdy jako regulátor a regulovaný. Jak řekl Karel Schwarzenberg, je to, jako kdyby se ředitel pohřební služby stal šéfem nemocnice," komentoval postoj TOP 09 - STAN Petr Gazdík.

"Věříme ve větší prostor ke slučování, třeba sloučení ministerstev kultury a školství je velmi racionální," okomentoval to první místopředseda Martin Kuba (ODS).

Od pondělka začne vyjednávat pracovní komise ke koaliční smlouvě. Součástí její práce bude i diskuse o rozdělení resortů mezi jednotlivými stranami, respektive výměny resortů mezi ODS a LIDEM.

"Měli bychom zachovat počet členů vlády, například vytvořením místa ministra bez portfeje, jenž by byl zároveň předsedou Legislativní rady vlády," řekl šéfka nejmenší koaliční strany Karolína Peake.

Druhý muž ODS Martin Kuba takový návrh nezamítl; pouze konstatoval, že bude muset být prodiskutován.

"Křehotinka" v čele obrany

Tu v pátek označil prezident Václav Klaus za "dívenku, kterou státní muži v armádě nepřijmou". Nedovede si prý představit, že by se z ní přes noc stala odbornice na armádu.

"Pokusím se během osobního rozhovoru pana prezidenta přesvědčit, že žádná křehotinka nejsem," reagovala na to před novináři Peake.

Od pátečního jednání se čekalo potvrzení přesunu dosavadní vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (LIDEM) na ministerstvo obrany poté, co si ODS a LIDEM vymění ve vládě resorty obrany a dopravy.

Ministerstvo dopravy by tak dostala ODS, která plánuje sloučení resortů průmyslu a dopravy v jakési superministerstvo hospodářství.

Jak už psal deník Insider, dohled nad fúzí má mít podle důvěryhodného zdroje blízkého vedení ODS dosavadní ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) a premiér Petr Nečas (ODS).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy