Diplomat Jindrák bude radit Sobotkovi v zahraniční politice

ČTK ČTK
17. 7. 2015 15:05
Bude mít na starost posilování vztahů s Německem a agendu středoevropské regionální spolupráce.
Rudolf Jindrák.
Rudolf Jindrák. | Foto: Ministerstvo zahraničí

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má nového poradce pro zahraniční politiku. Na Úřad vlády nastoupil kariérní diplomat Rudolf Jindrák

Jindrák bude mít na starosti posilování vztahů s Německem a agendu středoevropské regionální spolupráce.

"Rád bych se zaměřil na otázku vztahů se sousedy," sdělil Jindrák, který na Úřad vlády přešel z místa náměstka na ministerstvu zahraničí. Věří, že může přispět zejména k posílení vzájemných vazeb s Německem.

"Byl jsem historicky nejdéle sloužícím velvyslancem v Německu, takže nějaký smysl by to podle mě určitě mělo," připomněl Jindrák své téměř osmileté působení na ambasádě v Berlíně.

Těsnější spolupráce s visegrádskou čtyřkou

Další šancí k těsnější spolupráci je podle něj předsednictví visegrádské čtyřce (V4), které Česká republika převzala se začátkem července.

Česko si jako priority pro roční předsedání skupině, kterou tvoří s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, určilo spolupráci v energetice, bezpečnosti a obraně a při rozvoji digitální ekonomiky. "Jde o to, vymýšlet nové iniciativy a využívat stávající," uvedl diplomat.

"Není to myšlené tak, že by byly nějaké nedostatky. Zní to jako klišé, ale vztahy se sousedy jsou nejlepší v historii tohoto státu," řekl. Dodal, že konkrétní kroky budou záviset na dohodě s premiérem.

O Jindrákově nástupu na nové místo informovaly ve středu Hospodářské noviny.

Má být jedním z několika přesunů, které se na vládě už delší dobu chystají. Spekuluje se o tom, že současný tajemník pro EU Tomáš Prouza by měl vystřídat na postu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). A právě na Prouzovo místo by měl nastoupit Jindrák.

Ani jeden z dotčených informaci nepotvrdil. "Já to vůbec nekomentuju, vůbec o tom nevím," řekl Jindrák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy