Dienstbier: Při volbě prezidenta se nehodlám ztrapnit

Martina Macková
9. 7. 2007 11:25
Exkluzivní rozhovor s vážným konkurentem Klause

Praha - Někdejší ministr zahraničí a disident Jiří Dienstbier je podle mnohých jediným reálným kandidátem, který se může postavit v prezidentských volbách Václavu Klausovi - a uspět.

A: Budete kandidovat na prezidenta?

Na to nyní nemohu odpovědět. Přijal bych kandidaturu, pokud by se na ní sjednotily strany napříč politickým spektrem. Rozhodně nepůjdu do volby dělat Bureše (Jaroslav Bureš, neúspěšný kandidát ČSSD v předchozích volbách - pozn. red.).

A: Máte tedy pro kandidaturu nějaké podmínky?

Je to otázka počtů, ne podmínek. Je potřeba 141 hlasů. Musím jednoduše vidět, že ve všech skupinách poslanců a senátorů různých stran, bude odhadnutelná část, která je ochotná pro mě hlasovat. Já nemám žádné podmínky, jen abych se nešel ztrapňovat nebo dělat nějakého obětního beránka.

A: Jak se díváte na možnost, že by vás nominovali senátoři z klubu KOD?

Je potřeba každý hlas. Pokud mě navrhne Klub otevřené demokracie a bude mít příslib, že se k nominaci připojí i ostatní, je to možnost.

A: Myslíte, že budete mít vy nebo jiný protikandidát šanci?

Šance je vždycky. Posledně byl Václav Klaus zvolen v devátém kole. A jeho postoje k Evropě, globálnímu oteplování, k občanské společnosti, jeho konfrontační styl, který vnáší do politiky, myslím, že je možné ho porazit. Ovšem, aby mohl být poražen, je třeba, aby to tak viděli všichni ostatní a sjednotili se na tom. Ale taky to tak vidět nemusí, je to jejich právo.

A: Bývalý prezident Havel říká, že protikandidátem by měl být někdo z mladší polistopadové generace a možná i žena. Co si o tom myslíte?

Vím přesně, na co upozorňuje. A mluví o tom už patnáct let nebo kolik. Ale také teď v televizi řekl, že mladší generace v politice se už stačila nakazit tou politikou, která tady je. Beru to tak, že je to takové zbožné přání a že on to také ví. Důležité bude, a to Václav Havel také ví, najde-li se někdo, na kom by se strany shodly.

A: Někteří politici ODS navrhují, aby se i plat prezidenta danil. Jak se na to díváte?

Platem prezidenta jsem se opravdu nezabýval. To mě nechává naprosto klidným. Jsou to takové nápady.Někdo se tím zviditelňuje. Buď to projde nebo ne. Jisté je, že ekonomický dopad to mít nebude. Prezident stejně musí mít spoustu peněz na výkon funkce, a to jsou nezdanitelné položky, které jsou navíc mnohem podstatnější než plat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy