Dienstbier má podporu. Ale je to moje kampaň, říká

Martina Machová Martina Machová
19. 5. 2012 15:30
ČSSD podpořila Jiřího Dienstbiera v boji o Hrad
Dienstbier má od ČSSD ve směru na Hrad zelenou
Dienstbier má od ČSSD ve směru na Hrad zelenou | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vrcholový orgán sociální demokracie, tedy ústřední výkonný výbor, v sobotu dopoledne rozhodoval, zda podpoří svého místopředsedu Jiřího Dienstbiera v boji o Hrad. Po poledni hlasovali takto: 107 bylo pro, 35 proti. Celkově hlasovalo 152 členů vedení.

"Je to teprve začátek, dobrý začátek je lepší než cokoli jiného," uvedl Jiří Dienstbier po oficiálním vyhlášení výsledků. "Považuji z to za velmi silný mandát," komentoval výsledek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten současně požádal straníky a sympatizanty sociální demokracie, aby vedením strany vybraného kandidáta v prezidentské volbě rovněž podpořili.

Na tiskové konferenci pak oba muži naznačili, jak bude vypadat spolupráce mezi prezidentským kandidátem a sociální demokracií. "Nebude to kampaň sociální demokracie, ale kampaň Jiřího Dienstbiera. Strana poskytne své zázemí, členy a aktivisty, aby mu maximálně pomohli," uvedl Sobotka. Jiří Dienstbier na dotaz, jak bude kampaň financována, dodal, že i zde počítá s podporou ČSSD. 

Jednání ovšem začalo za zavřenými dveřmi v pražském hotelu Olšanka, novináři byli vykázáni i z kuloárů.

Podle zdrojů Aktuálně.cz z jednání, si přítomní funkcionáři odhlasovali, že nově může vzejít nominace na prezidentského kandidáta i od členů ÚVV.  Nikdo ovšem nikoho nenavrhl, a tak zůstal jediným kandidátem právě Jiří Dienstbier. Současně neprošel návrh místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha, aby byla volba odložena. 

V poledne skončila diskuse, na které padala slova jak pro podporu Jiřího Dienstbiera, tak například pro Miloše Zemana. Třeba severočeský sociální demokrat Jaroslav Foldyna v úvodu svého vystoupení uvedl, že si váží jména Jiří Dienstbier, ale toho staršího, a že syna někdejšího ministra za dvacet let ve straně vlastně ani nezná.

Podle informací Aktuálně.cz volali po Zemanovi spíše jen jednotlivci. Závěrečné slovo patřilo právě Dienstbierovi.

Škromach: To jsem fakt nepochopil

Na diskusi následně reagoval na svém facebookovém profilu Zdeněk Škromach. "Je to docela zvláštní. Jediným kandidátem na prezidenta navrženým je Jirka Dienstbier. Přesto hlavní část vystoupení se věnuje kritice Miloše Zemana. To jsem fakt nepochopil," uvedl.

"Nemusím se vším souhlasit, ale Zeman dovedl ČSSD hlavním vchodem do Strakovky. A dodnes z tohoto úspěchu ČSSD profituje. Zeman se pak se stranou rozešel, nebudu komentovat okolnosti, a jde svojí cestou. Chybí nám pokora ke své minulosti, žijeme přítomností a moc nemyslíme na budoucnost," pokračoval.

Vzápětí jeho kolegové odhlasovali podporu Jiřímu Dienstbierovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy