Debata o gripenech? Kdepak, byl "Strejda kafemlejnek"

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 2. 2010 19:53
Další den, kdy se ve sněmovně místo práce odehrávalo politické divadlo

Praha - Holé zpravodajské sdělení by znělo: Sněmovna otevřela rozpravu o údajné korupci v kauze gripenů - a po sprše vzájemných útoků ji musela po sedmé večer přerušit, protože nikdo nepožádal o prodloužené jednání.

A nyní si pojďme popsat, co se ve poslaneckých lavicích i mimo ně odehrávalo doopravdy.

Platí Opencard i do gripenu?

Veselo začalo být hned po vystoupeních ministra vnitra, policejního prezidenta a náměstka nejvyšší státní zástupkyně.

Hlavní postava nynější "obstrukční" sněmovní strategie ODS Petr Nečas si vyšlápl na ministra vnitra Pecinu. Stačilo, aby člen kabinetu vyzval poslance, aby rozlišovali mezi "kauzami v mediální rovině" a kauzami skutečnými.

"Ne, pane ministře vnitra! To není mediální bublina, policie konstatovala, že se skutek stal," obrátil se Nečas okamžitě zvýšeným hlasem na ministra.

Ten se přitom - samozřejmě marně - ve svém vystoupení několikrát dožadoval korektních vzájemných vztahů.

Nečas mu ovšem vmetl, že sám policejní prezident před poslanci uvedl, že už v roce 2002 policie konstatovala: korupce v kauze gripen se stala, jen se nepodařilo zjistit, kdo vzal úplatek.

Aby nezůstávali pozadu, šťouchli obratem do vosího hnízda i sociální demokraté. Předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka se teatrálně sněmovny zeptal, proč ODS otevřela kauzu gripeny právě teď. Odpověď už měl samozřejmě připravenou: ODS nemá jiná témata, naopak sama je plná temných kauz - jako je ekologická zakázka, pražská Opencard či neprůhledné hospodaření státnícvh lesů.

Lže Kalousek, lže Urban

O sněmovní zábavu bylo v té chvíli na desítky minut vystaráno. Stavidla se zvedla, vzájemnému obviňování a přesvědčování, kdo co zavinil či nezavinil, nestálo nic v cestě.

Poslanci Kalousek (Top 09) a Urban (ČSSD) se kupříkladu dlouze přeli, kdo lže.

A Bohuslav Sobotka si vysloužil přezdívku.

"Já mu nebudu říkat Strejda kafemlejnek, já vím, že se jmenuje Bohuslav Sobotka," prohlásil další z řečnických matadorů Ivan Langer (ODS), "ale netahejte mě do kauzy gripenů, já pro ně nehlasoval."

Faktem je, že rozprava o akvizici vojenských stíhaček, provázené rozsáhlým uplácením nejen v Česku, se ve sněmovně dostala na řadu až poté, co v pátek skončilo vyšetřování britské zbrojovky BAE System. Výrobce gripenů se dohodl s americkým ministerstvem spravedlnosti i britskou protikorupční službou, přiznal veřejně klamání úřadů a zaplatil tučnou "pokutu". Termín "korupce" BAE dál odmítá.

Televizní Kateřina

Ani ve středu pochopitelně českým poslancům nijak nešlo o podstatu korupční aféry - případ gripen byl jen jedním z dopředu ohlášených balvanů, jimiž se ODS a TOP09 snaží přehradit levici možnost protlačit před volbami sadu sociálních zákonů.

Už jen perličkou, dokreslující absurditu okamžiku, tak byla středeční nepřítomnost jedné z ověřovatelek schůze Kateřiny Jacques v jednácím sále.

Poté, co se po ní předsedající Vojtěch Filip sháněl, informoval ho klub zelených, že poslankyně Jacques sleduje schůzi ve své poslanecké kanceláři, "neboť je nastydlá a nechce nakazit okolo sedící kolegy".

Komunistovi Filipovi nezbylo, než po chvíli dumání připustit, že poslanec si svou povinnost může splnit i prostřednictvím televizní obrazovky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 29 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy