Daně pro firmy se zvyšovat nebudou, rozhodla koalice

Jan Němec Jan Němec
18. 10. 2011 17:06
Nově se naopak zdaní loterie a další hazardní hry
Nově zdaněné loterie
Nově zdaněné loterie | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koaliční expertní skupina pro rozpočet se ve středu shodla, že zdanění zisku firem zůstane stejné jako dosud. Věci veřejné přitom prosazovaly, aby se zdanění firem zvedlo z nynějších 19 na 20 procent.

"My jsme pro návrh, který prošel vládou a pro který zvedli ruku i ministři za Věci veřejné," říká členka skupiny expertů za TOP 09 Helena Langšádlová.

Prakticky to znamená, že zbylí dva členové koalice - ODS a TOP 09 - pozměňovací návrh k novele daňových zákonů z dílny poslanců za VV Babáka, Vysloužila a Bárty nepodpoří.

Zvýšení daní pro firmy prosazují VV delší dobu, zbytek koalice je ale proti.

Zdanění hazardu dohodnuto

Koaliční experti se naopak podle očekávání shodli na způsobu, jakým se bude danit hazard.

Hlavní změnou bude především to, že loterijní společnosti už nemají přerozdělovat žádnou část svého zisku samy jako doposud, kdy přispívají na "veřejně prospěšné účely" podle svého uvážení. V budoucnu mají jít veškeré peníze přímo do státního rozpočtu a rozpočtu obcí.

Loterijní společnosti mají od ledna začít platit daň ze zisku ve výši 19 procent. Výtěžek této daně dostane ze 70 procent státní kasa a ze 30 procent obce - a to plošně, bez ohledu na to, zda obec na svém území herny nebo hrací automaty má, nebo nemá.

Navíc začnou tyto firmy platit i 20 procent z obratu. Tento výnos dostanou ze 70 procent obce, ale už adresně - jen ty, které na svém území hazard povolí. Zbylých 30 procent dostane stát.

Loterijní firmy navíc budou muset ročně zaplatit 20 tisíc korun za každý hrací automat.

Sportovci v očekávání

Na zdanění hazardu čekají i sportovní svazy, které by si z něj rády ulouply peníze pro sport.

Sdružení sportovních svazů ČR už rozjelo přesvědčovací kampaň cílenou na poslance "Hvězdy nepadají z nebe", ve které požadují přes 2 miliardy korun ročně z nových daní z hazardu.

Zatím našlo pochopení u poslanců za ČSSD Ladislava ŠinclaMichala Doktora z ODS, kteří podali pozměňovací návrh k loterijní novele, který by sportovcům přinesl půl až tři čtvrtě miliardy korun ročně.

Další půlmiliardu má sport dostávat z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy