Další Bártův člověk končí. Dobeš odvolal ředitele ŘSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 5. 2012 15:08
Nástupce Reného Poruby by měl ministr dopravy vybrat do dvou týdnů
Ministr Pavel Dobeš.
Ministr Pavel Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf Ředitelství silnic a dálnic René Poruba skončí ve funkci. Ministr dopravy Pavel Dobeš za něj hledá nástupce, kterého chce jmenovat do dvou týdnů.

O odvolání Poruby se spekulovalo v souvislosti s čistkou spojenou s odstraňováním lidí napojených na neoficiálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.

Bárta totiž nedávno u soudu prohlásil, že Poruba je jeho dlouholetým přítelem. Podle jeho slov se znají ještě z doby, kdy oba studovali.

Čekám na písemné rozhodnutí, říká Poruba

René Poruba v prohlášení, které zaslala tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvínová, reagoval překvapeně. "Informacím z médií o změnách ve vedení na ŘSD nemohu uvěřit, pan ministr několikrát avizoval vypsání standardního výběrového řízení na pozici generálního ředitele, kterého se budu moci zúčastnit," uvedl.

Dodal, že zatím informace považuje za spekulace a čeká na Dobešovo písemné rozhodnutí. Poruba předpokládá, že na funkci bude vyhlášeno řádné výběrové řízení. Svou účast v něm zváží.

"Potvrzuji, že signály o stupňovaném tlaku na mou osobu, především kvůli probíhajícímu sporu u úseku dálnice D4708, zaznamenávám již delší dobu. Tyto tlaky vycházejí z okruhu skupin, jejichž snahou je dohodnout se se zhotovitelem zvlněné komunikace, a to bez ohledu na škodu, která může být způsobena státu," dodal Poruba s tím, že stejnému tlaku čelí i ministr.


"Nemůžeme říct, že (Poruba) končí dneškem nebo pondělkem. Kdykoliv během těchto dvou týdnů, až pan ministr oznámí nové jméno, pan Poruba automaticky skončí ve své funkci a vrátí se na původní funkci ve společnosti," řekl mluvčí ministerstva Martin Novák.

Minulý měsíc již o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek.

Poruba dříve vedl úsek výstavby

Předtím, než byl pověřený řízením ŘSD, vedl Poruba úsek výstavby. Důvody pro personální výměnu na postu šéfa ŘSD úřad komentovat nebude.

Nový ředitel bude podle ministerstva dopravy odpovědný zejména za modernizaci brněnské dálnice, dokončení dálnice D8, realizace PPP projektu na D3 či části obchvatu kolem Přerova, uvedl Dobeš.

Jedním z jeho hlavních úkolů bude i vyřešení sporů se zhotovitelem - společností Eurovia CS o ostravský úsek D47, na kterém ŘSD reklamuje celkem 901 vad. "Dořešení sporu znamená, že tato komunikace bude opravena a uvedena do odpovídajícího stavu," doplnil Dobeš.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy