Dálniční revolta Bárty končí. Našel peníze na 5 silnic

Petr Holub
8. 9. 2010 0:00
Ministr dopravy Vít Bárta poslal vládě opravený rozpočet dopravního fondu
Bárta v Ostravě. Od tvrdých škrtů dospěl k půlmiliardě.
Bárta v Ostravě. Od tvrdých škrtů dospěl k půlmiliardě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bouře ve sklenici vody končí. Ministr dopravy Vít Bárta poslal vládě opravený rozpočet dopravního fondu. Plány exšéfa Ředitelství silnici a dálnic Alfréda Brunclíka, kterého kvůli plánu staveb sám Bárta propustil, nakonec změnil jen minimálně.

Stavby i opravy dálnic a železnic přijdou český stát v příštím roce na 62 miliard korun. První verzi rozpočtu připravili šéfové státních investičních společností včetně Brunclíka koncem července.

Na zítřejší schůzi vlády poslal Bárta opravenou verzi, do níž se dostalo hned pět staveb, se kterými se vůbec nepočítalo. Ministr pro ně našel 570 milionů korun.

Půl miliardy pro Ostravu

Většina půjde do Moravskoslezského kraje na přivaděče k dálnici D47.

Čtvrtmiliardu získá radiála Prodloužená Místecká, která spojí dálnici s rychlostní silnicí na Frýdek-Místek. Za 140 milionů bude pokračovat stavba bohumínského mostu a 30 milionů půjde na přípravu nové silnice z Ostravy do Opavy.

Kromě toho se bude rozšiřovat silnice z Otrokovic do Zlína, která napojí krajské město na dálniční síť. Přece jen se začne stavět obchvat Líbeznice u Prahy.

Kde našel peníze

Peníze se našly snížením nákladů na protihlukové stěny a na provoz mýtného systému. Téměř 400 milionů výdajů se neušetřilo, ale přesunulo do rozpočtového výhledu na rok 2012.

Kromě toho se prozatím nebude opravovat most v Plasech a pozastaví se obchvat Znojma.

V případě znojemského obchvatu je Bártovo rozhodnutí pochopitelné. Staví se totiž jenom jedna část, která končí v polích a kudy nebude nikdo jezdit, dokud se nezačne stavět druhá část přes Přímětice. Na tu však není stavební povolení.

Ministr dopravy tak nakonec souhlasil se všemi třiceti velkými silničními stavbami, které naplánoval Brunclík, pouze k nim přidal pět dalších.

Pětkrát palec dolů

Bude se pokračovat i ve všech stavbách na železnici, které předložil železniční investor SŽDC a které chtěl Bárta všechny zastavit ještě před dvěma týdny.

Jedinou výjimkou je přesun brněnského nádraží. Tam ministerstvo stavbu skutečně odkládá nejméně o čtyři roky, v příštím roce ale zaplatí 90 milionů za projekt.

U velkých silničních staveb ministr potvrdil stopku ve čtyřech případech. V příštím roce nebudou peníze na dotažení dálnice D11 do Hradce Králové a nebude se stavět ani začátek rychlostní silnice R35 z Hradce Králové do Olomouce.

Zatím nejsou peníze ani na poslední ostravský přivaděč s názvem Prodloužená Rudná a na počátek silnice R49 z Hulína na slovenskou hranici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy