CVVM: Lidí spokojených s politickou situací mírně přibývá

ČTK ČTK
20. 6. 2014 18:49
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen" 44 procent.
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen"  44 procent.
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen" 44 procent. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od sněmovních voleb mírně roste podíl lidí spokojených s politickou situací, nyní jich je 17 procent. Loni v říjnu, kdy se volby konaly, vyjádřilo spokojenost jen pět procent dotázaných.

Uvedlo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena. Už to však nejsou tři čtvrtiny, jako loni, nyní je jich 44 procent. Zbylí účastníci výzkumu odpověděli, že nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni, nebo že nevědí.

Z průzkumu také vyplývá, že důvěra veřejnosti ve sledované instituce se od minulého výzkumu příliš nezměnila. Výjimkou je Česká národní banka (ČNB), které letos v červnu věří 50 procent lidí, zatímco loni v prosinci, kdy se CVVM na ČNB ptalo zatím naposledy, to bylo jen 38 procent. Centrální banka loni v listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. V médiích byla za tento krok mnoha analytiky a komentátory kritizována. Banka své rozhodnutí zdůvodnila tím, že chce zabránit deflaci, která by ekonomiku poškodila.

Kromě ČNB průzkum větší změny v důvěře veřejnosti nezaznamenal. Nejdůvěryhodnější ústavní institucí tak zůstávají starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří 60 procent lidí, prezidentovi důvěřuje 52 procent, vládě 47 procent, krajským zastupitelům 40 procent, hejtmanům 38 procent. Tradičně na konci žebříčku jsou obě parlamentní komory, Poslanecké sněmovně důvěřuje 35 procent a Senátu 33 procent dotázaných.

Autoři průzkumu zjišťovali také důvěru v ombudsmana, Ústavní soud a Český statistický úřad, zjistili, že uvedeným institucím důvěřuje 60, respektive 59 a 53 procent lidí. I v tomto případě jsou to podobné výsledky jako při posledním průzkumu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy