CVVM: Lidí spokojených s politickou situací mírně přibývá

ČTK ČTK
20. 6. 2014 18:49
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen" 44 procent.
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen"  44 procent.
Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena, už je to ale "jen" 44 procent. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od sněmovních voleb mírně roste podíl lidí spokojených s politickou situací, nyní jich je 17 procent. Loni v říjnu, kdy se volby konaly, vyjádřilo spokojenost jen pět procent dotázaných.

Uvedlo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší část lidí ale stále říká, že je s politikou nespokojena. Už to však nejsou tři čtvrtiny, jako loni, nyní je jich 44 procent. Zbylí účastníci výzkumu odpověděli, že nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni, nebo že nevědí.

Z průzkumu také vyplývá, že důvěra veřejnosti ve sledované instituce se od minulého výzkumu příliš nezměnila. Výjimkou je Česká národní banka (ČNB), které letos v červnu věří 50 procent lidí, zatímco loni v prosinci, kdy se CVVM na ČNB ptalo zatím naposledy, to bylo jen 38 procent. Centrální banka loni v listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. V médiích byla za tento krok mnoha analytiky a komentátory kritizována. Banka své rozhodnutí zdůvodnila tím, že chce zabránit deflaci, která by ekonomiku poškodila.

Kromě ČNB průzkum větší změny v důvěře veřejnosti nezaznamenal. Nejdůvěryhodnější ústavní institucí tak zůstávají starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří 60 procent lidí, prezidentovi důvěřuje 52 procent, vládě 47 procent, krajským zastupitelům 40 procent, hejtmanům 38 procent. Tradičně na konci žebříčku jsou obě parlamentní komory, Poslanecké sněmovně důvěřuje 35 procent a Senátu 33 procent dotázaných.

Autoři průzkumu zjišťovali také důvěru v ombudsmana, Ústavní soud a Český statistický úřad, zjistili, že uvedeným institucím důvěřuje 60, respektive 59 a 53 procent lidí. I v tomto případě jsou to podobné výsledky jako při posledním průzkumu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy