Čunek vítá novorozené děti už dvacet let. Je to oblíbené PR politiků, říkají experti

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
2. 1. 2019 18:34
Fotkou s tříkilovým Štěpánem z Luhačovic - prvním letošním novorozenětem Zlínského kraje - se na stránkách kraje pochlubil hejtman Jiří Čunek. Stejně tak se na webu Brna objevila fotka primátorky Markéty Vaňkové s novou obyvatelkou města Terezou. A podobně se dnes snažili zviditelnit i další komunální politici. Je to jednoduchý způsob, jak se zviditelnit, komentují návštěvy politiků v porodnicích odborníci na politický marketing.
Foto: Tiskový odbor Zlínského kraje

Už dvacet let navštěvuje hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vždy po Novém roce porodnice, aby přivítal novorozené děti. Letos zamířil do porodnice ve Zlíně, kde se 1. ledna pár minut před pátou ráno narodil chlapec Štěpán a stal se tak prvním narozeným dítětem v kraji.

"Je to příležitost zdůraznit, že nejenom já, ale celá společnost si váží toho, že se rodí příští generace, protože vymíráme," vysvětlil svůj zvyk Aktuálně.cz hejtman Čunek, který prý tuto tradici drží již od doby, kdy byl starostou Vsetína.

Primátorka Markéta Vaňková s prvním miminkem města Brna a porodní asistentkou Ilonou Raškovou.
Primátorka Markéta Vaňková s prvním miminkem města Brna a porodní asistentkou Ilonou Raškovou. | Foto: Aktuálně.cz

Kromě něj se ve středu do porodnic vydala také například brněnská primátorka Markéta Vaňková, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, ostravský primátor Tomáš Macura nebo hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Návštěvu měla na programu také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, ta ji však nakonec zrušila kvůli pracovním povinnostem.

Vůbec první narozené dítě tohoto roku ohlásila porodnice v Písku minutu po půlnoci. Malý Tomáš si však na návštěvu hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské bude muset počkat, má dovolenou a s novorozenětem a jeho matkou se prý sejde později. 

Výhoda toho, být první

Kromě publicity získávají první novorozenci ještě jeden bonus - zpravidla dárkový šek. Nejedná se však o tak štědrou částku, aby se kvůli ní matky snažily porod načasovat podobně jako ve filmové komedii Šťastný Nový rok.

Například Čunek předal Štěpánovi deset tisíc korun, stejnou sumu dostává první narozené dítě ve středních Čechách. Ostrava věnuje dárkový poukaz ve výši čtyř tisíc korun a Praha od roku 2001 odměňuje patnácti tisíci všechny pražské děti narozené na Nový rok. 

Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda navštívil v nemocnici Dominika Prágra, první dítě, které se ve městě v novém roce narodilo.
Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda navštívil v nemocnici Dominika Prágra, první dítě, které se ve městě v novém roce narodilo. | Foto: Tiskový odbor Českých Budějovic

Odborník na politický marketing Karel Komínek však vidí za vším tímto politickým veselím v porodnicích především kalkul. "Finanční dar je spojený s větší šancí na medializaci. Každý politik usiluje o to, aby byl co nejčastěji v médiích, a toto je mediálně vděčná záležitost. Článek, který z toho vznikne, bude mít navíc vždy pozitivní vyznění, je to proto pro politiky příležitost ukázat se v pozitivním světle," míní Komínek.

Konzultantka v oblasti komunikace Denisa Hejlová pak hovoří o mediální logice, kterou politici znají a využívají ji. "Je to běžný marketingový nástroj, možná až rituál. Média jsou zvyklá o tomto tématu psát, politici vědí, že o tom novináři budou chtít napsat, a proto to využívají jako příležitost k vlastnímu zviditelnění, spojí tím sami sebe s příjemným vstupem do nového roku," dodává.

Čunek: Vymíráme, je třeba podpořit rodiny s dětmi

Čunek nedávno vyzval vládu k tomu, aby přijala opatření, která by vedla k větší porodnosti. Navrhuje mimo jiné finanční podporu rodin, které mají více dětí.

"V listopadu jsem dostal k připomínkování strategii ministerstva vnitra, ve které stojí, že Česká republika vymírá, od roku 1989 se rodí stále menší počet dětí. Ministerstvo vidí doplnění počtu občanů v imigraci. Podle mě není důvod, aby Češi neměli svoje děti," říká Čunek.

Kromě finančního příspěvku je podle něj potřeba zvýšit společenskou úroveň rodin, které mají více dětí. "Tito rodiče musí často slevit z vlastního způsobu života, aby mohli dětem poskytnout výchovu, vzdělání. Lidem, kteří děti nemají, zbývá víc peněz pro sebe a v tomto může společnost významně zasáhnout. Musíme pracovat na tom, aby lidé nevnímali negativně velké rodiny, ve kterých je hodně dětí," dodal Čunek.

Přestože je nízká porodnost, počet obyvatel České republiky vzrostl loni v září o několik tisíc na 10,6 milionu. Statistici to vysvětlují zahraniční migrací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy