ČSSD vyráží proti vládě, 56 projevy zablokuje sněmovnu

Kateřina Eliášová
2. 5. 2011 14:30
Opozice chce blokovat projednávání sociálních škrtů a zvýšení poplatků ve zdravotnictví
Opozici se nelíbí vládní návrhy, bude obstruovat jejich projednávání.
Opozici se nelíbí vládní návrhy, bude obstruovat jejich projednávání. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci sociální demokracie dostali před víkendem od svého stranického šéfa úkol na nadcházející týden.

Všech 56 zákonodárců si má přichystat projev ke dvěma návrhům koalice - sociálním škrtům a zvýšení zdravotnických poplatků.

ČSSD se spolu s komunisty dohodla, že se pokusí zabránit přijetí těchto a dalších reformních vládních zákonů stůj co stůj. Aktuálně.cz o plánovaných obstrukcích informovalo jako první už minulý týden.

SMS od Sobotky

Žádost zaslal formou SMS zprávy všem poslancům předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Aktuálně.cz má její text k dispozici od jednoho ze zákonodárců ČSSD, který si nepřál zveřejňovat jméno.

"Prosím, aby si každý člen klubu připravil na příští týden své věcné vystoupení k tisku 325 (veřejné a zdravotní pojištění) a tisku 315 (úsporná opatření v působnosti MPSV). Děkuji, hezký víkend, Bohuslav Sobotka," zní text SMS zprávy.

"SMS jsem dostal, ale přiznám se, že si svá vystoupení dopředu nepíšu a reaguji na aktuální dění. Nepochybně se však svým příspěvkem budu snažit přispět k našemu úmyslu, aby tyto zákony nebyly přijaty," potvrdil Aktuálně.cz místopředseda klubu Jeroným Tejc (ČSSD).

Sociální demokraté se staví proti plánu ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zvýšení zdravotnických poplatků a stanovení standardů ve zdravotnictví. Nelíbí se jim rovněž plánované sociální škrty, které má v úmyslu prosadit ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). A výhrady mají rovněž k tzv. malé důchodové reformě, která má stanovit nové platové výměry.

"Návrhy na zavedení standardů, respektive "dvojí" péče, považuji dokonce za protiústavní. Určitě se budeme vůči těmto plánům koalice vymezovat. A nechceme, aby to bylo pouze formální debatování. Chceme dosáhnout změn," řekl Aktuálně.cz místopředseda ČSSD a zároveň Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Je nepřijatelné, aby jakákoli vláda prosazovala reformy u tak zásadních oblastí, jako je penzijní systém či změny ve zdravotnictví, bez diskuse s politickou opozicí či odbornou veřejností," zlobí se na vládu 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Válečná porada na klubu

O tom, zda skutečně vystoupí k oběma návrhům všech 56 poslanců, se bude klub ČSSD radit na úterním dopoledním jednání.

"Tam se dohodneme na strategii. Spíš se domnívám, že k těmto bodům nakonec vystoupí pouze experti na dané téma," domnívá se poslanec František Bublan, který má ve straně coby bývalý ministr vnitra na starost otázky bezpečnosti.

Naopak k vystoupení se chystá primář interny Na Bulovce a poslanec Jiří Koskuba. "Vystoupím bez ohledu na nějaké pokyny. Rozhodně nejsem spokojen s reformními zákony, které předkládá vláda," uvedl.

"Nechceme obstruovat tím, že budeme číst nějaké projevy, které nebudou k věci, jak to dělal v minulém volebním období třeba Petr Nečas nebo Petr Tluchoř z ODS," tvrdí Tejc.

Naopak k podobnému kroku, jakým obstruovali poslanci ODS návrhy na zvýšení mateřské a vyplácení dávek nemocenské, se chystají komunisté.

Sněmovna byla kvůli obstrukcím loni v únoru paralyzovaná celé tři týdny. Četly se například projevy obsahující třeba i detailní popis, co se stalo s penězi islandských bank zabavenými na území Velké Británie.

"Nevylučuji, že se uchýlíme k podobnému jednání," naznačil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, jak hodlají postupovat komunisté. I oni se o detailech poradí v úterý dopoledne.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy