ČSSD se zbavila Dienstbiera, jako vyjednavač skončil

Kateřina Eliášová
8. 11. 2010 19:54
Odvolání Dienstbiera ml. si přálo předsednictvo pražské ČSSD
Jiří Dienstbier příliš nahlas kritizoval ODS, se kterou se chce ČSSD v Praze spojit. Musel proto odejít
Jiří Dienstbier příliš nahlas kritizoval ODS, se kterou se chce ČSSD v Praze spojit. Musel proto odejít | Foto: Jan Langer

Praha - Hlavní volební tvář sociálních demokratů v Praze Jiří Dienstbier skončil ve vyjednávacím týmu.

Rezignaci podal na pondělním jednání zastupitelského klubu ČSSD.

"Reagoval jsem na argument svých kolegů, jak chci dál efektivně vyjednávat s ODS, když jsem proti tomuto spojenectví. Musel jsem uznat, že to nemá logiku, dál v týmu setrvávat," řekl Aktuálně.cz Dienstbier.

Už v pátek Dienstbierův odchod z týmu, který vyjednává koalici v hlavním městě, navrhli a odsouhlasili členové předsednictva pražské ČSSD.

Dienstbier proti ODS

Nesouhlas s Dienstbierovými názory projevovala členská základna ČSSD už delší dobu. Hned několik obvodních výborů jej usnesením vyzvalo, ať se zdrží svých negativních komentářů vůči ODS.

Jiří Dienstbier totiž odmítal myšlenku na povolební koalici ČSSD s občanskými demokraty, postavil na tom i svou kampaň. ČSSD v Praze letos v komunálních volbách skončila třetí za TOP 09 a ODS, ovšem s historicky nejlepším výsledkem.

Předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského pojí s ODS dlouholeté přátelské vztahy a vazby
Předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského pojí s ODS dlouholeté přátelské vztahy a vazby | Foto: Ondřej Besperát

Deník Aktuálně.cz už před čtrnácti dny přinesl informaci, že jednání v Praze směřuje spíše ke koalici ODS a ČSSD, než vítězné TOP 09 s ODS, ačkoliv to hlavní aktéři vyjednávání popírají. Jediným, kdo se postavil proti tomuto spojení, je právě Dienstbier.

Naopak zastupitelé Miroslav Poche nebo Karel Březina jsou pro takové povolební uspořádání. "Nemyslím si, že zvažováním koalice s ODS by bylo zradou na našich voličích. Naopak. Kdybychom se vzdali možnosti realizovat náš program, tak bychom postupovali proti zájmům všech, co nám dali důvěru," uvedl Poche pro Deník Referendum.

Sobotka jde s Dienstbierem

Dienstbierově snaze zabránit koalici ODS a ČSSD chtěl pomoci i úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I on tvrdě u straníků narazil.

Na jednání předsednictva minulý pátek navrhl usnesení, ve kterém se pražským sociálním demokratům navrhuje hledat taková koaliční řešení, která vyloučí vliv zkorumpovaných struktur na pražském magistrátě na vedení města.

Méně diplomaticky řečeno: nespojujte se v Praze s ODS, která je zkorumpovaná. Vedení strany ale návrh odmítlo, většina se při hlasování zdržela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy