ČSSD se chystá na černé duše. Ale zrušila stop stav

Martina Machová Martina Machová
12. 12. 2009 16:00
Straníci totiž zrušili stop stav, který nábory mírnil
Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek
Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek nastínil, jak by mohla vypadat ochrana jeho strany před účelovým přijímáním členů, pro které se ujal název politické velrybaření.

Po jednání širšího vedení strany vyjmenoval možnosti, jak by změny ve stanovách mohly náboru černých duší do budoucna zabránit.

Ve hře je například to, že by sociální demokraté zavedli čekací lhůtu pro nové členy nebo že by změnili způsob placení členských příspěvků. Uvažuje se také o tom, že by zájemce o členství musel předložit čistý trestní rejstřík nebo absolvovat vstupní proškolení.

Ručitel na obzoru

Mezi variantami je i to, že by byl zaveden institut ručitele, aby uchazeč vystoupil z anonymity a předešlo se pozdějším skandálům.

"Ve městech je to téměř nemožné, na vesnici je jasné, že se lidé znají. Vědí, kdo ukradl třeba ovoce ze zahrady, takový člověk není vhodný," konstatoval Paroubek.

Definitivní návrh ještě není hotový. Do praxe pak může vstoupit jen odhlasováním na sjezdu.

Stop stav zrušen

Vedení sociální demokracie však podle vnitrostranických kritiků zároveň otevřelo prostor, který účelové nábory do budoucna spíše podnítí.

Ústřední výkonný výbor totiž zrušil stop stav, který přisuzoval hlasovací právo při přípravě kandidátek v nadcházejících volbách do obecních a městských zastupitelstvech jen členům, kteří byli přijati do 30. června tohoto roku.

Nyní podle kritiků může díky tomu například o kandidátkách do obecních voleb rozhodovat každý, i kdyby byl přijat jen pár minut před tím, než se například o kandidátkách bude hlasovat.

Nic to nestojí, protože sociální demokraté totiž nemusí platit stranické příspěvky hned s příchodem do strany ale až během roku. Na další jednání pak už nemusí vůbec přijít.

Mohl by tak nastat stav, kdy kdokoli si sežene potřebný počet nových členů, v době sestavování kandidátek ovládne stranickou buňku a ovlivní nominace ve svůj prospěch, varují někteří členové ČSSD.

Proti účelovým náborům, jež mají sloužit k mocenským hrám, tak zůstává jen hlasování straníků, kteří mohou svou většinou žadatele odmítnout. 

Stop stav fungoval od října tohoto roku. Pro senátní, parlamentní nebo krajské volby platí dál v původním znění.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy