ČSSD se chlubí mecenášem. Novináře k němu ale nepustí

Martina Machová Martina Machová
23. 2. 2010 6:15
Rozhovor s největším sponzorem Jiřího Paroubka zprostředkovaný Lidovým domem
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tomáš Melich se zapsal mezi nejštědřejší mecenáše politických stran. Sociální demokracii a jmenovitě Jiřímu Paroubkovi poslal během tří měsíců celkově 13 milionů korun.

Prvních 6,5 milionu bylo určeno na organizaci volebního sjezdu evropských sociálních demokratů, stejnou částku vyhradil na kampaň Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

Sám Tomáš Melich s novináři hovořit příliš nechce. Přímý kontakt na sponzora nechtěl deníku Aktuálně.cz prozradit ani Lidový dům. Jeho PR oddělení nakonec souhlasilo s rozhovorem, kterému bude dělat prostředníka. Zde vám tento zprostředkovaný rozhovor nabízíme.

A.cz: Odkud pocházíte?

Pocházím z Prahy.

A.cz: Na jaké škole jste se s Jiřím Paroubkem potkal a za jakých okolností?

Chodili jsme spolu s Jiřím do jedné třídy na Základní školu v Klimentské ulici.

A.cz: Jak blízcí jste si během svých školních let byli?

Stejně jako s ostatními spolužáky, byli jsme dva malí kluci.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: V kolika letech jste emigroval, za jakých okolností a z jakého důvodu?

Emigroval jsem s rodiči v roce 1962 jako malý kluk.

A.cz: Kdy, kde a za jakých okolností jste se po revoluci opět s panem Paroubkem sešli?

Setkávali jsme se průběžně při různých společenských akcích.

A.cz: Spolupracovali jste například na nějakých projektech?

Nikoliv.

A.cz: Z jakého důvodu jste se stal sponzorem právě ČSSD?

Můj vztah k ČSSD je dán rodinnou vazbou. Můj prastrýc, bratr mé babičky - Alfréd Meissner - byl jedním z významných sociálních demokratů v prvorepublikových dobách, kdy byl například ministrem spravedlnosti a jedním z tvůrců čs. Ústavy z roku 1920.

A.cz: Prozradíte, jaké částky a na co konkrétně jste sociální demokracii již v minulosti daroval?

Nepovažuji svou sponzorskou činnost za něco, s čím bych se musel chlubit. Moje maminka byla se sociální demokracií životně spjata a jejím přáním bylo, abych tuto stranu podporoval. Její přání respektuji a ctím.

A.cz: Co Vás na programu sociálních demokratů nejvíce přitahuje?

Kromě rodinných vazeb na tuto stranu také její dlouhodobé politické zaměření.

A.cz: Co bylo hlavním impulsem pro Váš velkorysý dar ČSSD v Ústeckém kraji?

Hlavním impulsem bylo mé dlouhodobé přátelství s Jiřím Paroubkem.

A.cz: ČSSD v Ústeckém kraji je proslulá kontroverzními politiky ve svém vedení a v minulosti byl dokonce v jejím čele odhalen několikrát odsouzený násilník. Přesto jste si pro svůj dar vybral jen tento region. Vadí Vám aféry zdejších politiků?

Jak jsem řekl, dar byl směřován Jiřímu Paroubkovi jakožto předsedovi ČSSD. Aféry politiků, či v tomto případě spíše selhání jednotlivců, jsou celosvětovým problémem.

A.cz: Můžete prozradit, čím se v Rakousku zabýváte?

K této otázce nemám potřebu se vyjadřovat.

A.cz: Jaké jsou Vaše současné vazby na ČR? Jak často do Česka jezdíte? Máte zde ještě příbuzné?

Příbuzné v ČR nemám. Jezdím tam příležitostně - soukromě i pracovně.

A.cz: Jak zpětně hodnotíte svůj záměr prorazit na českém loterijním trhu se společností Eurolotto? Kde vidíte příčiny neúspěchu? (více o podnikání s Eurolottem čtěte zde)

Člověk se má dívat dopředu, nikoliv do minulosti.

A.cz: Stál jste i u zrodu mladoboleslavského projektu Bondy Centrum. Nakonec jej ale převzala jiná společnost. Z jakého důvodu?

Projekt nikdo nepřevzal, byl prodán podle plánu.

A.cz: Máte rozjeté nějaké další projekty v Česku? Mohl byste popsat jaké?

Nemám potřebu se k této otázce vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy