ČSSD: Sazbu DPH bychom po volbách změnili jen někde

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 3. 2011 15:06
Sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 20 % se opozici nelíbí například u léků
Tak gratulujeme. Momentka z volebního štábu ČSSD.
Tak gratulujeme. Momentka z volebního štábu ČSSD. | Foto: Jan Langer

Praha - Pokud příště vyhrajeme volby, plánovanou změnu DPH zcela zrušíme, ozývalo se dřív z tábora ČSSD.

V pátek však už nejsilnější opoziční strana připustila, že tento vládní krok je "jako celek v zásadě nevratný".

Sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na dvaceti procentech je však pro sociální demokraty stále trnem v oku.

"Pokud nyní vládnímu záměru nezabráníme, budeme po svém případném vítězství v příštích volbách diskutovat o možnostech jejího snížení u zboží s regulovanými cenami, kde by to mělo cenový efekt," řekl úřadující předseda Bohuslav Sobotka.

Týkalo by se to podle něho například léků.

"Samozřejmě to opětovné obnovení snížené sazby by muselo být kompenzováno zvýšením jiných daní, například podnikových," dodal šéf nejsilnější opoziční strany.

Sobotka se také odvolal na příklad Slovenska, kde snížení DPH u léků za levicové vlády Roberta Fica cenový efekt mělo.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
Další zprávy