ČSSD protlačila mimořádnou schůzi, bude v úterý

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 2. 2010 20:39
Sociální demokraté chtějí za každou cenu projednat návrhy, s nimiž vyrazili do předvolebního půlroku
Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc: Vládu podpoří.
Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc: Vládu podpoří. | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální demokraté chtějí za každou cenu projednat návrhy, s nimiž vyrazili do předvolebního půlroku.

Nechali kvůli tomu dokonce svolat na příští týden mimořádnou schůzi sněmovny.

V úterý od jedenácti by měli mimo jiné řešit i vládní protikorupční opatření, hlavně však levicové zákony sociálních demokratů a lidovců.

ČSSD se tak pokouší vrátit ODS úspěch s blokovací taktikou, kvůli níž se levicové většině zatím téměř nedaří pohnout se sněmovním hlasováním.

Program řádné schůze měl skončit tento pátek, sociální demokraté dosud marně usilují o projednání svých zákonů.

Na program mimořádného jednání by se kromě vládního protikorupčního materiálu měla dostat například předloha zvyšující mateřský příspěvek, návrh na zrušení zdravotnických poplatků nebo na vyplacení tzv. 13. důchodů.

ČSSD přitom plánuje pro mimořádnou schůzi jasnou taktiku.

"Budeme usilovat o to, abychom jednali tak dlouho, až bude vyčerpán pořad této mimořádné schůze," prohlásil předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Místopředseda ODS Petr Nečas nepřímo potvrdil, že poslanci jeho strany budou pokračovat v tom, aby plány socialistů zhatili.

"Považujeme za svou povinnost udělat všechno proto, aby se deficit (státního rozpočtu) nezvýšil," uvedl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy