ČSSD přijala "kladivo na čarodějnice". Na druhý pokus

Martina Machová Martina Machová
16. 3. 2013 13:15
Delegáti ostravského sjezdu strany schválili přísnější stanovy
Bohuslav Sobotka na sjezdu v Ostravě
Bohuslav Sobotka na sjezdu v Ostravě | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Staronový předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka získal mocnou zbraň v boji o mocenské pozice v rámci ČSSD.

Delegáti sjezdu mu totiž odsouhlasili - byť až na druhý pokus - změny stanov strany, díky nimž bude moci Lidový dům zasahovat do sestavování kandidátek pro krajské a parlamentní volby.

Pod drobnohledem vedení ČSSD bude rovněž lídr regionů pro krajské a parlamentní volby. Nejprve jej totiž musí schválit předsednictvo strany, teprve pak bude nabídnuto delegátům krajských konferencí.

"Budu samozřejmě trvat na tom, abychom se s lidmi, kteří nás opakovaně poškozují, rozloučili," nenechal Sobotka již během nominačního projevu nikoho na pochybách, že nové nástroje nebude váhat používat.

Nová pravidla vznikla zejména jako reakce na kauzy, které provázely ČSSD před krajskými volbami.

Do poslední chvíle, respektive do svého zadržení, se například ucházel o post druhého muže kraje mostecký sociální demokrat Pavel Kouda a strana si se svým kontroverzním politikem nedokázala poradit. On sám totiž odmítal z kandidátky až do zásahu policie odstoupit.

Podívejte se: Fotoreportáž ze sjezdu ČSSD

Vedle "kladiva na čarodějnice" pak delegáti ostravského sjezdu souhlasili s novými pravidly pro personální politiku.

Kandidátem do poslanecké sněmovny by napříště mohl být jen straník, který má zkušenost z politiky - například reprezentoval ČSSD v krajském či městské zastupitelstvu, nebo vlastní stranickou knížku již šest let.

Ukaž věrnost straně

Aby si přitom sociální demokracie nezavřela úplně dveře k nestranickým odborníkům, vznikne ještě pravidlo, které upraví jejich kandidaturu. To ovšem schválí již jen ústřední výkonný výbor (ÚVV), tedy nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy.

Foto: Ludvík Hradilek

Nové regule rovněž určují, kdo může kandidovat na funkce v rámci strany. V případě okresních funkcionářů to může být straník, který je v ČSSD alespoň jeden rok, krajským „bafuňářem" se může stát politik až po dvou letech po vstupu do strany, do nejvyššího stranického orgánu ÚVV je základní vstupenkou tři roky v ČSSD.

O předsednictvo, stejně jako o místo předsedy a místopředsedy se pak může nově ucházet jen straník, který si ve straně odkroutil alespoň čtyřleté období.

Sjezd rovněž schválil opatření proti hromadným náborům - tedy že na jedné schůzi může být přijato jen deset uchazečů. Naopak ještě před sjezdem vypadl záměr, který útočil na velké organizace, a chtěl zavést limit 150 členů na jednu stranickou buňku.

V současnosti je totiž běžné, že organizace mají více jak dvojnásobek navrhovaného počtu členů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy