ČSSD podpoří Rusnokovu vládu, pokud splní tři podmínky

ČTK ČTK
16. 7. 2013 7:15
ČSSD požaduje, aby se uspokojivě vyřešily pochybnosti kolem sponzorů ministra Fischera
Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Místopředseda ČSSD Michal Hašek se v pondělí odpoledne setkal s premiérem Jiřím Rusnokem a předložil mu tři podmínky, za nichž je ČSSD ochotna dát důvěru jeho vládě.

Sociální demokracie požaduje, aby se uspokojivě vyřešily pochybnosti kolem sponzorů ministra financí Jana Fischera, aby plány vlády byly v souladu s programem ČSSD a aby byla jistota, že Rusnokův kabinet bude vládnout jen do podzimních předčasných voleb.

Informuje o tom úterní Mladá fronta Dnes.

"Pokud se Fischerovi nepodaří uspokojivě prokázat, co to je za finance, od koho je dostal a že nemají žádnou souvislost s jeho působením na ministerském postu, pak by měl ještě před hlasováním o důvěře z vedení resortu odejít," řekl Hašek.

Fischer je kritizován za financování své neúspěšné prezidentské kampaně a několik politických stran ho vyzvalo, aby vysvětlil původ peněz, které mu na účet přišly krátce předtím, než se stal ministrem.

Poukazují zejména na miliony, které Fischer dostal od podnikatele v energetice Ladislava Drába.

Hašek také uvedl, že musí být zcela jasné, jak bude vypadat programové prohlášení Rusnokovy vlády. "Pokud nebude v souladu s našimi prioritami, pak tuto vládu nepodpoříme, i kdyby byla plná sociálních demokratů s přerušeným členstvím," prohlásil Hašek.

Ke třetí podmínce řekl, že se jeho strana nechce vzdát možnosti předčasných voleb.

"Budeme trvat na tom, aby i eventuálně po potvrzené důvěře Rusnokově vládě pokračovala jednání o rozpuštění sněmovny a vypsání nových voleb. Hlasování je možné kdykoliv opakovat," dodal Hašek.

 

Právě se děje

Další zprávy