ČSSD neřekne, koho z kola ven, míček je prý u Fischera

Petr Holub
7. 10. 2009 19:10
Premiér má podle strany sám přijít s návrhy, jak obměnit kabinet
Předseda Paroubek si počká, s čím přijde premiér Fischer. Ilustrační snímek.
Předseda Paroubek si počká, s čím přijde premiér Fischer. Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha - Premiér Jan Fischer chystá rekonstrukci vlády, sociální demokraté však s žádnou personální rošádou nepřijdou.

"To se týká celé vlády. Ministrů, které nominovala naše strana, i těch, které navrhla ODS," sdělil Aktuálně.cz jeden ze straníků obeznámených s názorem vedení.

Pokud bude chtít premiér některé z ministrů vyměnit, musí to sám navrhnout a zdůvodnit.

ČSSD předem jednoznačně vylučuje změnu pouze u ministra vnitra Martina Peciny. Nechtěla by se vzdát ani resortu zahraničí, sociálních věcí nebo místního rozvoje.

Tento postoj podle zdroje blízkého vedení však neznamená, že snadno připustí výměnu někoho jiného, konkrétně šéfa zemědělství Jakuba Šebesty, o kterém spekulují média.

ČSSD očekává diskusi o tom, že se počet ministrů sníží. Například čerpání evropských dotací dnes mají ve vládě na starosti ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a ministr pro evropské záležitosti Štěpán Füle.

Sociální demokraté už dříve kritizovali některé ministry nominované ODS, na prvním místě ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Ani v jejím případě, ani v resortu zdravotnictví či obrany výměnu žádat nebudou. Spokojí se s tím, že vláda stanoví mantinely jejich dalšího postupu.

ODS pak žádá konec právě pro ministra Pecinu.

V tuto chvíli je tak jistý pouze odchod ministra životního prostředí Ladislava Mika. Miko do funkce nastoupil jen na přechodnou dobu a počítal s tím, že se na podzim po předčasných volbách vrátí do Bruselu, kde vede ředitelství ochrany přírodních zdrojů.

Pokud by se nevrátil, hrozí mu podle informací z Evropské komise, že by o místo vysokého evropského úředníka přišel. V úřadě na něj například čekají důležitá rozhodnutí o evropské biodiverzitě.

Miko na konci listopadu skončí. Zelení už za něj mají náhradu. "My už v tuto chvíli máme kandidáta na ministra životního prostředí. Už je konzultován i v předsednictvu strany," potvrdil v Radiožurnálu bývalý předseda strany Martin Bursík. Dodal, že se jménem kandidáta zelení seznámili i premiéra Jana Fischera. "Všichni kromě médií a široké veřejnosti vědí, kdo je ten kandidát," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 29 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy