ČSSD má pátou adeptku na ministryni, Yvonu Kubjátovou

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 16. 1. 2014 10:45
Do hry o resort práce a sociálních věcí se dostala náměstkyně olomouckého hejtmana.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vybere ministryni z 5 kandidátek.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vybere ministryni z 5 kandidátek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Další kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí je náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Yvona Kubjátová. Jde už o pátou ženu, kterou předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tento post zvažuje.

Mluvčí strany Martin Ayrer deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se předseda strany s Kubjátovou sešel ve čtvrtek ráno.

"Celý rozhovor byl ve velmi odborném a přátelském duchu. Jakákoliv rozhodnutí jsou plně v kompetenci pana předsedy a vím, že se rozhodne správě," komentovala schůzku Kubjátová. Otázku, zda by funkci byla ochotná přijmout, nechala bez odpovědi.

Až dosud se mluvilo o čtyřech kandidátkách. Zuzaně Jetschke Stöcklové, Taťáně Valentové Nersesjan, Ivaně Stráské a Michaele Marksové-Tominové.

S prvními dvěma se šéf strany a budoucí premiér sešel již ve středu, ani jedna z nich však neuvedla, zda by funkci přijala. S Marksovou-Tominovou a Stráskou si Sobotka promluví ve čtvrtek dopoledne. 

Jméno nové ministryně by měl Sobotka oznámit  v pátek. ČSSD musí post znovu obsadit poté, co původní kandidát Petr Krčál kvůli rodinné tragédii kandidaturu vzdal.

Do užšího výběru se tentokrát dostaly pouze ženy. Sobotka totiž čelil kritice, že navzdory programu sociální demokracie do vlády navrhl jen muže.

Dvacet let v oboru

Kubjátová vystudovala na Univerzitě Palackého v Olomouci obor pedagogika a sociální práce. V oboru pracuje již přes dvacet let.

Po ukončení studia byla zaměstnána na sociálně-zdravotním odboru olomouckého magistrátu, kde se mimo jiné věnovala sociálněprávní ochraně dětí. Od roku 2008 reprezentuje Olomoucký kraj jako náměstkyně hejtmana pro sociální záležitosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy