ČSSD klesly preference, volby by ale stále vyhrála

Zpravodajská směna
18. 2. 2010 13:50
ODS si oproti lednu polepšila o devět poslanců
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, s přehledem by je vyhrála ČSSD. Byť její náskok klesá. V Poslanecká sněmovně by nyní měla 77 křesel, což by bylo o devět křesel více, než ODS.

Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM, která se během prvního únorového týdne tohoto měsíce dotazovala 1243 Čechů starších 18 let.

Zatímco ČSSD si oproti lednovému průzkumu pohoršila v preferencích o necelé procento, ODS zaznamenala nárůst. V porovnání s lednem by získala v dolní komoře parlamentu o devět poslanců více.

Infobox

Preference - ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých. Podíly pro strany jsou nižší, než by odpovídalo volebnímu výsledku.

Volební model - ukazuje předpokládaný zisk stran podle d'Hondtovy metodiky, která se v Česku používá. Volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference.

Mírně tak snížila náskok sociálních demokratů, kteří by ale i přesto po volbách sestavovali vládu.

TOP 09 a KSČM si udržely stabilní pozice. První z nich by získala 19 a druhá 31 křesel. Lidovci, kteří se pohybují kolem pětiprocentní hranice, by získali 5 křesel.

Strana zelených získala v předvolebním průzkumu jen 2,7 procenta hlasů, své poslance by tak ve Sněmovně vůbec neměla.

Volební preference strany Věci Veřejné sice oproti minulému měsíci vzrostly o necelé procento na 4,7 procenta, do Sněmovny by se ale ještě nedostala.

Průzkum také ukázal, že se květnových voleb plánuje zúčastnit 54 procent občanů, což je nejvyšší číslo od loňského jara. Necelá třetina dotázaných pak ještě není rozhodnuta a zbytek svou účast jasně odmítá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy