ČSSD chce na půdě sněmovny řešit letouny CASA i Řebíčka

ČTK ČTK
8. 8. 2011 13:28
Opozice žádá vysvětlení, proč stály letadla dvakrát více než jinde a jak zbohatl exministr
Ve sněmovně chce ČSSD diskutovat i o tom, kde vzal někdejší ministr dopravy Řebíček peníze na většinový podíl ve fotbalové Slavii.
Ve sněmovně chce ČSSD diskutovat i o tom, kde vzal někdejší ministr dopravy Řebíček peníze na většinový podíl ve fotbalové Slavii. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Opoziční sociální demokracie chce na konec srpna svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k nákupu dopravních letounů CASA C-295 pro českou armádu.

Prohlásil to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dalším tématem schůze mají být i majetkové poměry exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS).

"Budeme se ptát, jak je možné, že máme letouny dvakrát tak drahé a že nemohou létat," poznamenal předseda největší opoziční strany.

Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (kolem 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009. Letouny však provází problémy a média poukazují na to, že jejich cena byla výrazně vyšší než v jiných zemích.

Dodavatel, firma Omnipol, má nyní do konce srpna čas na odstranění závad na systému pasivní ochrany, bez kterého není možné operační nasazení v rizikových oblastech. Ministerstvo obrany se rozhodlo uplatňovat smluvní sankce za prodlení a stále zvažuje i možnost úplného odstoupení od kontraktu.

Přihrával si Řebíček zakázky?

Ve sněmovně chce ČSSD diskutovat i o tom, kde vzal někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) peníze na to, že se mohl stát majoritním vlastníkem fotbalové Slavie. Exministra opozice podezírá, že zadával jako šéf ministerstva dopravy zakázky vlastní firmě.

"Odmítá zveřejnit účty, vyzýváme proto premiéra Petra Nečase, aby se přihlásil ke spoluzodpovědnosti a přinutil ho účetnictví rozkrýt. Pokud se tak nestane, vyvoláme mimořádnou schůzi sněmovny," uvedl Sobotka.

Bývalý ministr dopravy odkoupil od dosavadního většinového majitele pražského celku, investiční skupiny Natland Group, celý sedmdesátiprocentní podíl, který společnost v klubu z Edenu měla. Řebíček nyní drží ve Slavii prostřednictvím společnosti Viscontia 98 procent akcií.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 7 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy