ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny kvůli eurodotacím

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 1. 2012 12:04
Podle socialistů hrozí s čerpáním peněz z EU ještě větší problémy, než vláda nyní přiznává
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční ČSSD bude žádat o svolání mimořádné schůze sněmovny k čerpání peněz z evropských fondů.

Nejhorší situace je podle sociálních demokratů v operačních programech, které obhospodařují ministerstva školství, životního prostředí a pro místní rozvoj.

Česku dokonce hrozí úplné zastavení evropských dotací, řekli v pátek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla.

Evropská unie by mohla podle Špidly zastavit čerpání fondů kvůli tomu, že český systém kontroly neodpovídá nárokům Evropské komise. "Není nezávislý," uvedl někdejší premiér a eurokomisař. Hrozba podle něho není teoretická.

Nynější rozpočtové období pomalu končí a záležitost se bude podle Špidly jen těžko napravovat. Podle něho by bylo vhodné převést peníze z problémových operačních programů do těch, které potíže nemají.

Česko by mohlo vyčerpat za nynější období 2007 až 2013 celkem asi 789 miliard korun. Z českých zdrojů šlo na jednotlivé projekty dosud 290,5 miliardy korun, unie proplatila 132,6 miliardy korun. Hodnota schválených žádostí je prý 550 miliard korun. Z unie by mohlo prý přijít ještě 656,6 miliardy korun, uvedl Špidla.

Odhadnout, kolik peněz Česko nevyčerpá, je podle něho složité. Budou to ale údajně ne jednotky, ale desítky miliard.

Sobotka viní vládu v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), že náprava problémů s čerpáním evropských fondů nepatří k jejím prioritám. Na mimořádné schůzi by měl premiér podle představ ČSSD přednést zprávu o čerpání evropských fondů a navrhnout řešení, aby Česko přišlo o co nejméně peněz.

Koalice ve sněmovně má sílu program mimořádné schůze neschválit, nemusí se tedy vůbec uskutečnit. Poslanci však mohou o věci debatovat v diskusi o pořadu schůze.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy