ČSSD chce kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě

ČTK ČTK
3. 1. 2013 19:06
Podle Sobotky je neuvěřitelné, že premiér prezidentskou amnestii podepsal
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Opoziční ČSSD vyvolá kvůli amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus a schválil premiér Petr Nečas (ODS), hlasování o nedůvěře vládě.

Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. ČSSD podobu a rozsah amnestie odmítá. Podle Sobotky je nepřijatelná, nespravedlivá a pobuřující.

"Pokládáme za skandální fakt, že amnestie osvobodí aktéry velkých hospodářských kauz včetně tunelování bank i firem, podvodů při privatizaci či miliardových daňových úniků," uvedl předseda nejsilnější opoziční strany.

Je podle něho neuvěřitelné, že Nečas neodmítl takovou amnestii podepsat.

"Tlustá čára"

Amnestie budí podezření, že byla účelově prosazena proto, aby učinila tlustou čáru za podvody a kauzami, které mají počátek v divoké privatizaci 90. let, dodal Sobotka.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí podat nejméně 50 poslanců. Jednání sněmovního klubu ČSSD, na kterém se budou podpisy sbírat, se uskuteční v úterý. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) by pak musela svolat schůzi podle jednacího řádu "neprodleně". Aby kabinet padl, musí pro nedůvěru hlasovat nejméně 101 z 200 poslanců.

Pro vyslovení nedůvěry vládě chce hlasovat i strana NS-LEV 21. Podle jejího předsedy Jiřího Paroubka, který amnestii označil za demoralizující pro českou společnost, se jí Klaus snaží uzavřít éru 90. let, což se prý dá politicky pochopit. Naopak prý nemůže pochopit postoj vlády, která o sobě tvrdí, že bojuje proti korupci.

Opozice vyvolala v tomto volebním období hlasování o nedůvěře kabinetu už čtyřikrát, nikdy neuspěla. Od amnestie se distancovala TOP 09, její ministři o ní prý nebyli informováni. Sobotka podotkl, že TOP 09 má jednoduchou možnost z vlády odejít nebo hlasovat pro nedůvěru.

Poslanci TOP 09 / STAN návrh na vyslovení nedůvěry nepodpoří, řekl předseda klubu Petr Gazdík. "Já se domnívám, že pokud by to šlo, tak by se ČSSD měla spíš snažit vyvolat hlasování o nedůvěře prezidentovi, a nikoli vládě," uvedl.

Amnestie by se neměla podle Gazdíka řešit "estrádou ČSSD před kamerami". Záležitost by měl probrat podle něho sněmovní ústavně-právní výbor.

Jeho předseda Stanislav Polčák (TOP 09 / STAN) ve čtvrtek dopoledne řekl, že Nečas by měl odůvodnit po právní stránce, jak vnímá akt kontrasignace, zda jako své výsostné právo, nebo jako věc, která přísluší vládě.

Také předsedkyně LIDEM Karolína Peake na večerní tiskové konferenci řekla, že její strana hlasování o nedůvěře nepodpoří. Vedení této strany přitom před Vánoci oznámilo, že její ministři odejdou k 10. lednu z vlády poté, co premiér Petr Nečas (ODS) Peake odvolal z čela ministerstva obrany po pouhých osmi dnech v úřadu. Strana LIDEM chce nyní jednat s ODS a TOP 09 o budoucnosti vlády.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 30 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy