ČSSD chce do DPH na pivo vnést jasno, má analýzu a chce ji probrat s Babišem

ČTK ČTK
11. 2. 2020 13:12
ČSSD chce o sazbách daně z přidané hodnoty na různé formy prodeje piva jednat koaličně s hnutím ANO. Vládnímu partnerovi chce ČSSD předložit analýzu a bavit se o jejích doporučeních. Opoziční strany ČSSD za její iniciativu většinou kritizují, upozorňují na to, že diskutované změny jako vládní strana podpořila.
Pivo
Pivo | Foto: Shutterstock

Novináře v úterý o záměru ČSSD informoval jejich poslanec Václav Votava, který si analýzu nechal vypracovat.

Ohledně uplatňování sazeb DPH na pivo se minulý týden objevila na sociálních sítích tabulka, která uvádí devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo. Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje extrémní modelové příklady. Podle ministerstva budou do budoucna u piva platit pouze dvě sazby.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček minulý týden uvedl, že jeho strana je připravena podpořit rychlou novelu, která do věci vnese jasno. Votava dnes poslaneckému klubu předložil analýzu, jak problém s použitím správné sazby daně odstranit. "Ministerstvo financí v tom vysvětlování a osvětě nedomyslelo, že tyto věci nastanou," řekl po zasedání klubu novinářům Votava.

Analýza, jejíž závěry nechtěl Votava zveřejnit, podle něj přichází s některými doporučeními. "Pokládám za důležité, abychom to nejprve projednali s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou," uvedl Votava.

Chybovali jsme i my, připouští ČSSD

Připustil, že při schvalování novely o DPH chybovali i poslanci ČSSD, změny se podle něj "nedomyslely do důsledku". Řešením ale není rušení sazeb, řekl. "Nechci (možné úpravy) rozebírat, než si o tom popovídáme s koaličním partnerem, to není vhodné," dodal.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je legrační, že ČSSD jako koaliční strana se snaží tvrdit, že něco zachraňuje. "Co předložilo ministerstvo financí, je oprávněně terčem vtipů," řekl. Podobně se vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Projednávali jsme to rok a zaznívaly tu argumenty, že ta novela je nesmyslná a nemá být schválena," uvedl. Schválené znění je podle něj logickým důsledkem nekoncepčního populismu nynějšího kabinetu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z první ligy mají sestoupit tři týmy přímo, další by hrál baráž

Z devatenáctičlenné první hokejové ligy mají v nadcházející sezoně sestoupit tři celky přímo a jeden další by měl obhajovat účast v baráži s vítězem druhé ligy. Návrh podoby soutěže dnes schválil aktiv klubů Chance ligy a bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který se koná 4. června. V tiskové zprávě o tom informoval hokejový svaz.

Další zprávy