Smířlivější a také střízlivější, hodnotí Zemanův projev na sjezdu sociální demokraté

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 1. 3. 2019 14:18
Vystoupení prezidenta Miloše Zeman na sjezdu ČSSD v Hradci Králové bylo ke straně, s níž měl donedávna spory, vstřícné. Loni na sjezdu na stejném místě v hradecké sokolovně Zeman vyčítal sociálním demokratům chyby, byl osobní a velmi kritický k někdejšímu předsedovi ČSSD a vlády Bohuslavu Sobotkovi. Tentokrát se prezident "opřel" pouze do ministra zahraničí Tomáše Petříčka a dokonce prohlásil, že stranu bude volit v květnových evropských volbách.
Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil s projevem na celostáním sjezdu sociálních demokratů v Hradci Králové | Video: DVTV

"Milí přátelé, každý host má přinést nějaký dárek, když někam přichází. Proto jsem se rozhodl, že v blížících se volbách do Evropského parlamentu budu volit sociální demokracii," oznámil Zeman a dočkal se mohutného potlesku delegátů sjezdu.

Vzápětí s úsměvem dodal, že se bude snažit, aby sociálním demokratům dala hlas i jeho manželka. "Prosím, abyste tento drobný dárek přijali s takovým přátelstvím, s jakým ho dávám," dodal.

Postoj Zemana k ČSSD se tak za poslední měsíce výrazně proměnil. Pochválil stranu za to, že vstoupila do vlády s hnutím ANO. "Jsem rád, že ČSSD nezůstala v pohodlné opozici," řekl delegátům prezident. Pak jim poradil, aby se nevzdávali tradičních voličů, za které považuje pracující.

"Někdy jsem měl dojem, že sociální demokracie je spíše spoluorganizátorem pochodů Prague Pride než stranou práce," podotkl Zeman.

"Samotný projev pana prezidenta považuji za smířlivější a také střízlivější k hodnocení situace uvnitř sociální demokracie. Zatímco před rokem jsem měl pocit, že jsou označováni nejrůznější viníci a jeho projev byl velmi osobní, tentokrát pan prezident mluvil více jako státník," hodnotil prezidentův projev královéhradecký hejtman Martin Netolický.

Obdobnými slovy hodnotí projev Milan Chovanec, který - na rozdíl od Zemana - nesouhlasí s účastí ČSSD ve vládě s ANO a složí poslanecký mandát. "Hodnotím projev pana prezidenta jako velmi smířlivý a velmi přátelský k sociální demokracii, navíc uvedl, že bude ČSSD volit," uvedl Chovanec.

"Jeho sympatie k ČSSD mohou přesvědčit některé jeho voliče, kteří zlomili nad ČSSD hůl, že má smysl ČSSD volit a dát jí šanci. Jsem rád, že ten projev nebyl konfrontační," dodává předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.

Podle Netolického se Zeman zřejmě rozhodl ukončit mezidobí, kdy podporoval SPD Tomia Okamury, a navrátil se k základům, odkud přišel. Hejtman tak poukázal na to, že hlava státu v minulosti ČSSD vedla jako předseda i premiér. "A možná je to i proto, že ANO podle mých informací prezidenta na sjezd nepozvalo. A dokonce se říká, že mělo obavy, aby svým projevem nezastínil projev Andreje Babiše," ironicky poznamenal Netolický.

Opět kritika Petříčka

Na druhou stranu však dal Zeman ČSSD jasně najevo, koho si nepřeje ve vedení strany. "Jsou dvouprocentní výsledky některých organizací. A předsedové těchto organizací mají tu odvahu kandidovat na nejrůznější funkce, místo aby rezignovali a uvolnili místo schopnějším. Jistě víte, o kom mluvím," poznamenal prezident.

Foto: Aktuálně.cz

Narážel tak na volební výsledky pražské organizace, které byly v komunálních volbách pod třemi procenty. Předsedou pražské ČSSD je od loňského ledna Petr Pavlík. Na mysli však měl nepochybně i ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který usiluje o post místopředsedy ČSSD a kterého Zeman kritizuje dlouhodobě. V Praze 7, kde Petříček vedl kandidátku, se straně vedlo ještě hůř než na celopražské úrovni. Získala tu 1,9 procenta hlasů a ministr dostal pouhých 320 preferenčních hlasů.  

"Na kritiku má každý právo, uvidíme, co to udělá s volbou místopředsedů strany," uvedl k tomu Chovanec. Dodal, že stejně tak mohl prezident mluvit o něm. "Nikoho nejmenoval. Mluvil o neúspěšných, já jsem z té party neúspěšných, končím v Poslanecké sněmovně, tak možná myslel mě," řekl Aktuálně.cz.

Jak prezident svůj projev začal, tak i skončil, když popřál straně, aby opět vstoupila hlavním vchodem do Strakovy akademie. "Podobně jako se říkalo, že největší tajemství atomové bomby spočívá v tom, že ji lze vyrobit, tak největší tajemství sociální demokracie spočívá v tom, že se umí ze sedmi procent zdvihnout a může opět vstoupit do Strakovy akademie hlavním vchodem," řekl na závěr své řeči Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy