ČSSD bude v Senátu řídit hned sedm z devíti výborů

ČTK ČTK
21. 11. 2012 17:47
Vládní občanští demokraté uhájili jeden výbor, a to mandátový a imunitní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát potvrdil, že nejsilněji zastoupená ČSSD povede sedm z devíti senátních výborů.

Vládní občanští demokraté uhájili jeden výbor, a to mandátový a imunitní, z původních tří v předchozím senátním období. Zbývajícímu výboru, který je pro EU, bude předsedat klub KDU-ČSL a nezávislých.

Organizační výbor Senátu povede šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD).

V mandátovém a imunitním výboru bude na pozici předsedy Jiří Oberfalzer (ODS), spolu s ním tam zasednou například jeho spolustraník, teplický primátor a šéf klubu ODS Jaroslav Kubera či novinář Jaromír Štětina (za TOP 09 a STAN) nebo bývalý žalobce Miroslav Antl (za ČSSD) a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ).

Antl bude předsedat ústavně-právnímu výboru. V něm budou též Wagnerová, Kubera, prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, nezávislý Tomio Okamura, jenž chce též na Hrad, či hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Ve výboru hospodářském, kterému bude šéfovat Jan Hajda (ČSSD), budou i bývalý starosta Prahy 13 a někdejší poslanec Petr Bratský (ODS), horolezec Leopold Sulovský (hnutí Ostravak) či prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Prohlédněte si: Šéf senátu a jeho kancelář

Výbor pro územní rozvoj povede Ivo Bárek (ČSSD). Spolu s ním jsou jeho členy například bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL), někdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) nebo bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

Výboru pro vzdělávání předsedá sociální demokrat Marcel Chládek. Členy jsou též ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky Eva Syková (za ČSSD) či Jiří Oberfalzer (ODS).

Sociální demokrat Jozef Regec je předsedou zahraničního a branného výboru, kde zasedn

ou též Štětina, lékař Hassan Mezian (ČSSD), bývalý ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) či někdejší poslanec Tomáš Kladívko (ODS).

Předsedou výboru pro EU je Miroslav Krejča (dříve ČSSD, bezpartijní), který je nyní členem klubu KDU-ČSL a nezávislých. Spolu s ním se evropským otázkám bude věnovat třeba starosta Albrechtic Jaroslav Zeman (ODS).

Bývalý šéf Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček (ČSSD) povede výbor pro zdravotnictví. Spolu s ním tam jsou i šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz (za ODS) či bojovník proti korupci Libor Michálek (za Piráty).

Zemanovec Vladimír Dryml, který byl dřív v ČSSD, prohlásil, že volba vedení výborů dopadla "přesně tak, jak si v Lidovém domě odsouhlasili". Podotkl, že ČSSD má sedm předsedů a 23 místopředsedů výborů, což v přepočtu znamená, že každý druhý senátor ČSSD bude místopředsedou výboru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy