Co si počne? ČSSD v Praze nezná Voldemorta ani cukrárnu

Martina Machová Martina Machová
2. 12. 2010 5:35
Radní z ČSSD prý nerozumějí kmotrovskému slovníčku svých nových spojenců z ODS
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Noví radní hlavního města z ČSSD budou muset podle všeho překonat jistou jazykovou bariéru, aby v pražské radě a v zastupitelstvu porozuměli svým staronovým kolegům z ODS.

Deník Aktuálně.cz členy nové rady z ČSSD "vyzkoušel", jak znají notoricky zavedený slang, který na radnici vznikl během posledních let, kdy Praze vládli nynější koaliční partneři.

Kódovaný slovník, který pražská politická smetánka zavedla během předchozí éry primátora Pavla Béma, popisuje některé z nejznámějších postav, situací a kauz v metropoli.

Překvapivě se ukázalo, že noví radní známým pojmům příliš nerozumí. Alespoň to tvrdí.

"Kdo je Voldemort? Opravdu nevím. Jsem v pražské politice spíš nováček," reagoval na test "kmotrovského" slovníčku radní pro kulturu Lukáš Kaucký.

A ač jde o politického veterána, reagoval podobně i radní Karel Březina. Třeba na pojem "golfová jamka".

"Je to jediný výraz z těch, co mi předkládáte, který občas používám. Jinak slang obecně neuznávám."

Tři ku dvěma

Ze slovníčku, jehož výrazy deník Aktuálně.cz zveřejnil letos v červnu před volebním kongresem ODS, vybrala redakce šest příkladů, převážně těch, jež jsou notoricky spojeny s pražským magistrátem.

Socialisté měli vysvětlit pojmy "Voldemort", "největší golfová jamka v Praze", "jít do cukrárny", "býčí šíje", "zrada hlavního města" a "oplechovat".

Klíč k řešení najdete v následující grafice.

Trojice z radních s kvízem souhlasila, čtvrtý - Antonín Weinert, jež má do budoucna šéfovat pražskému školství - nejprve rozhovor přislíbil, později už ale nebral telefon.

Pátý radní Petr Dolínek rovnou test odmítl.

"Tyto věci vůbec neřeším a to jak se baví občanští demokraté, nebudu hodnotit. Já teď řeším, jak si budeme rozumět v rámci našich programů," reagoval.

Petr Hulínský a Miroslav Poche
Petr Hulínský a Miroslav Poche | Foto: Ludvík Hradilek

Voldemort v cukrárně

Jak již zaznělo, radní Lukáš Kaucký by v titulku výše údajně nerozeznal, že je řeč o vlivném podnikateli a příteli exprimátora Béma Romanu Janouškovi.

"Voldemort" Kauckému mu nic neříká a jediný termín, který ve zkoušce správně odhadl, je "největší golfová jamka v Praze".

"To je tunel Blanka," říká Kaucký, a hned dodává: "Ale to znám spíš z novin. Budu si muset zaplatit nějaký jazykový kurz," vtipkuje.

Golfovou jamku pak jako tunel Blanka správě dešifruje nejen matador Karel Březina, ale i radní pro životní prostředí Lukáš Plachý.

Oba sociální demokraté pak znají, kdo je skutečně Voldemort, a Lukáši Plachému je povědomé i to, kde tuto postavu najít - tuší význam výrazu "jít do cukrárny" .

"To myslím znamená jít do nějakého pražského podniku," je Plachý blízko rozluštění, že jde o sídlo Janouškových firem.

Shodně s Březinou připomíná, že znalosti načerpal spíše z novin, než aby takový slovník používal.

Igráček a Doktor obuškového práva

V sociální demokracii podle frekventantů testu žádný podobný zaběhnutý slovníček slangových výrazů neexistuje.

"Radil jsem se i s kolegy, ale vypadá to, že opravdu nic takového nemáme. Říkáme si spíše jmény, občas se používají zkratky a zkomoleniny jmen," říká předseda pražské ČSSD Petr Hulínský, jemuž straníci přezdívají Hulda.

"Na škole mi říkali Bříza, ale nevím, jestli mi tak říkají i kolegové," přiznává se k vlastní přezdívce Karel Březina. Deník Aktuálně.cz jméno vyzkoušel a funguje.

Radní Weinert je pro straníky Děda nebo méně přátelsky Dědek, zastupitel Miroslav Poche, který na sebe před volbami upozornil podvody při sponzoringu strany, má u některých kolegů přezdívku "Igráček".

Přezdívky jsou také to jediné, co sociální demokraté ve vnitrostranické mluvě připouštějí.

Hulínský prý Huldu neslyší rád, avšak deník Aktuálně.cz zaznamenal i jinou přezdívku tohoto pražského předsedy.

"Doktor obuškového práva" prý připomíná, že Petr Hulínský získal svůj titul JUDr. na bratislavské policejní akademii.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy