Čižinský pozastaví členství v KDU-ČSL, proti lidovcům chce kandidovat s vlastním hnutím Praha Sobě

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 5. 2018 11:46
"Nejsme v rozporu, ale pokud kandiduje za konkurenční subjekt v komunálních volbách, tak si musí vybrat. Není možné být jedním zadkem na dvou židlích," říká místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Jan Čižinský.
Jan Čižinský. | Foto: ČTK

Praha - Populární starosta Prahy 7 a poslanec Jan Čižinský pozastaví své členství v KDU-ČSL. Dotlačili ho k tomu jeho straničtí kolegové, kterým se nelíbí, že jako člen strany založil vlastní politické hnutí Praha Sobě, se kterým chce vyhrát komunální volby v Praze a stát se primátorem. KDU-ČSL tak vlastně konkuruje.

"Pozastavím členství, protože to komplikuje jednání o situaci v Praze," potvrdil Čižinský, který to chce oznámit na dnešní tiskové konferenci.

"Byl jsem předsednictvem strany vyzván k pozastavení členství. Mé členství komplikovalo jednání o předvolební koalici KDU-ČSL v Praze," dodal s tím, že jeho cílem je změnit Prahu k lepšímu, a ne komplikovat tvorbu předvolební koalice.

Předpokládá přitom, že to bude spíš kosmetický krok - zůstane totiž nadále ve všech svých funkcích a také členem pražské Trojkoalice, která sdružuje lidovce, zelené a starosty.

Musel si vybrat

"Nejsme v rozporu, ale pokud kandiduje za konkurenční subjekt v komunálních volbách, tak si musí vybrat. Není možné být jedním zadkem na dvou židlích," říká místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, podle něhož situace, kdy je Čižinský členem lidovců a současně proti nim do voleb v Praze staví vlastní subjekt, "klame lidi". "Je důležité, abychom do komunálních voleb šli jako subjekt, který je srozumitelný," dodal Bartošek.

Čižinský se také loni na podzim stal poslancem, když ve volbách díky preferenčním hlasům přeskočil lídra pražské kandidátky Daniela Hermana. Počítá s tím, že zůstane jak ve sněmovně, tak i v poslaneckém klubu KDU-ČSL. S tím přitom Bartošek, který je současně předseda poslaneckého klubu, nemá problém. "Ve sněmovně to neznamená vůbec nic, tam se nic nemění, zůstane členem klubu," řekl.

Není přitom jasné, zda Čižinského krok pročistí situaci v Praze, kdy opět hrozí rozpad koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice částečně právě kvůli Čižinskému, který je spolu s dalšími členy Trojkoalice proti bourání Libeňského mostu a i kvůli sporu o něj se před třemi týdny zastupitelé neshodli na programu jednání a museli se rozejít. Náhradní zastupitelstvo bude tento čtvrtek.

Podle radní Jany Plamínkové a předsedkyně pražských starostů to, že Čižinský formálně přestane být členem lidovců, bude klub Trojkoalice muset ve čtvrtek řešit. Ale ani podle ní by to nemělo znamenat výraznou změnu. "Budeme na to muset reagovat, ale nevidím problém, aby dál zůstal členem klubu," uvedla Plamínková.

Boj proti předražené radnici

Čtyřicetiletý Čižinský, který je původní profesí učitel latiny a dějepisu, je členem KDU-ČSL od roku 2003. Známým se stal spíše ale jako aktivista, který bojoval například proti předražené radnici a díky referendu se mu tento projekt radnice Prahy 7 za 1,5 miliardy korun podařilo zastavit. Před čtyřmi lety pak založil hnutí Praha 7 a suverénně vyhrál volby na sedmé městské části a stal se starostou.

O podobný úspěch se nyní chce pokusit s hnutím Praha sobě v Praze. Je tu však jeden rozdíl: Zatímco na Praze 7 byli lidovci součástí jeho hnutí, nyní kandiduje samostatně.

Na kandidaturu v Praze potřebuje jeho hnutí zhruba 80 tisíc platných podpisů, Čižinský si vytyčil cíl sto tisíc kvůli možným neplatným hlasům. "Už máme přes polovinu podpisů. Zatím to nestačí, musíme mobilizovat a do sběru zapojit další lidi," říká. Čižinský by sice mohl založit politickou stranu a potom by podpisy nemusel sbírat, ale to odmítl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy