Cizinci mohou přijít. Klaus podepsal zelené karty

Domácí Domácí
7. 10. 2008 16:44
Opozice s větším zaměstnáváním cizinců nesouhlasí
Václav Klaus na tiskové konferenci po setkání s hejtmany krajů České republiky.
Václav Klaus na tiskové konferenci po setkání s hejtmany krajů České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Početnějšímu zaměstnávání cizinců už nestojí nic v cestě. Prezident Václav Klaus podepsal zákony, které zavádí takzvané zelené karty pro zahraniční pracovníky.

Zavedení zelených karet by se dalo považovat za revoluci na pracovním trhu. Jde vlastně o pracovní povolení, které umožní firmám zaměstnat cizince v případě, že o místo nebude mít zájem Čech, ani jiný občan Evropské unie.

Karta platí tři roky a u nekvalifikovaných zaměstnanců dva roky. V prvním roce však nebudou smět hledat jiné zaměstnání a budou plně závislí na svém zaměstnavateli.

Opozici se karty nelíbí

Opozice karty odmítla. "Zaměstnanci se zelenou kartou se stanou plně závislými na svých zaměstnavatelích, kteří je mohou zneužívat. Zavádíme novodobé otrokářství," tvrdí poslanec František Bublan z ČSSD.

Opozice také varovala před přílivem cizinců, kteří mohou představovat bezpečnostní či zdravotní riziko.

"Je to špatná zpráva pro lidi na českém pracovním trhu. Věříme, že celý systém nestihne tak, jak je nově nastaven, naběhnout a během krátké doby se budou dělat korekce zákona. Rozhodně po příštích volbách systém změníme," řekl stínový ministr práce Zdeněk Škromach z ČSSD.

Foto: Ludvík Hradilek

Proti byl i lidovec Ludvík Hovorka, a to jako jediný koaliční poslanec. "Nepokládám to řešení zelených karet tak, jak jej předložila vláda, za dobré," vysvětlil stručně Hovorka.

Nečas: Zákon má pojistky

Ministr Petr Nečas námitky opozice ihned po schválení zákona vyvrátil.

"Ten systém má spoustu pojistek, které vyvrací námitky opozice. Například tato zelená karta může být přidělena pouze na konkrétní pracovní místo, které nemůže být obsazeno českým uchazečem," vysvětlil ministr.

Dodal také, že cizinci budou moci přicházet jen ze zemí na seznamu, který vypracuje ministerstvo vnitra. To prověří, zdali tito lidé nepředstavují bezpečností nebo zdravotní riziko.

"Všechna tato místa, která budou určena pro zelené karty, budou veřejně deklarována na veřejném internetovém serveru. Pouze tato místa mohou být obsazena na zelenou kartu," dodal Nečas.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy