Čína si stěžovala na ministra kultury. Nenechám si nasazovat náhubek, vzkázal Herman

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 3. 2016 18:30
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se ohradil proti chování zástupce čínského velvyslance v Praze, který si stěžoval na jeho chování v Poslanecké sněmovně. Číňanům se nelíbilo, že na ministrův popud poslanci uctili památku 80 tisíc tibetských mnichů, které v padesátých letech zavraždili Číňané. Herman prohlásil, že si nenechá od čínských komunistů nasazovat náhubek.
Ministr kultury Daniel Herman.
Ministr kultury Daniel Herman. | Foto: DVTV

Praha - Zástupce čínské velvyslankyně Chen Jianjun navštívil v minulých dnech ministerstvo zahraničí s "urgentní stížností", při které si stěžoval na ministra kultury Daniela Hermana s odkazem na článek v Hospodářských novinách. Ten obsahoval zprávu o tom, jak na prosbu Hermana Poslanecká sněmovna uctila minutou ticha památku tibetských mnichů, které v minulosti povraždili Číňané.

"Chen Jianjun uvedl, že v současné době dochází za podpory obou stran k velkému rozvoji bilaterárních vztahů, máme před státní návštěvou čínského prezidenta. Tento čin vysílá citlivý signál a může poškodit nejenom návštěvu prezidenta Xi, ale i celkové pozitivní směřování současných vztahů," cituje úřední záznam, který má Aktuálně.cz k dispozici, slova zástupce velvyslankyně.  

Zástupce ministerstva Petr Svačina podle dokumentu ujišťoval Číňany, že Česko má zájem na rozvoji s Čínou a na úspěšném průběhu státní návštěvy čínského prezidenta v Česku. "V našem sytému ale může být člen vlády poslancem či senátorem. Je proto obecně složité odlišit, v jakém postavení je konkrétní poznámka a čin učiněn," vysvětloval poněkud nejasně Svačina chování ministra. Zřejmě narážel na to, že Herman je kromě ministra také poslancem a má právo ve Sněmovně navrhovat cokoliv zcela svobodně.

Samotný ministr kultury Daniel Herman dnes odmítl, že by jeho postoje byly protičínské. "Čínskou kulturu mám velmi rád a vážím si jí," uvedl a dodal, že je podle něj také velmi důležité podporovat obchodní a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi, ale nikoliv za každou cenu.

"Není možné hodnotu lidských práv lacině vyprodávat za momentální ekonomický profit. Je důležité si uvědomit, že žijeme v suverénní, svobodné zemi. Já jsem před rokem 1989 nedovolil, aby mi českoslovenští komunisté nasadili náhubek, a nedovolím to ani současným čínským komunistům, ani Pekingu," sdělil ministr.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy