Čína si stěžovala na ministra kultury. Nenechám si nasazovat náhubek, vzkázal Herman

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 3. 2016 18:30
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se ohradil proti chování zástupce čínského velvyslance v Praze, který si stěžoval na jeho chování v Poslanecké sněmovně. Číňanům se nelíbilo, že na ministrův popud poslanci uctili památku 80 tisíc tibetských mnichů, které v padesátých letech zavraždili Číňané. Herman prohlásil, že si nenechá od čínských komunistů nasazovat náhubek.
Ministr kultury Daniel Herman.
Ministr kultury Daniel Herman. | Foto: DVTV

Praha - Zástupce čínské velvyslankyně Chen Jianjun navštívil v minulých dnech ministerstvo zahraničí s "urgentní stížností", při které si stěžoval na ministra kultury Daniela Hermana s odkazem na článek v Hospodářských novinách. Ten obsahoval zprávu o tom, jak na prosbu Hermana Poslanecká sněmovna uctila minutou ticha památku tibetských mnichů, které v minulosti povraždili Číňané.

"Chen Jianjun uvedl, že v současné době dochází za podpory obou stran k velkému rozvoji bilaterárních vztahů, máme před státní návštěvou čínského prezidenta. Tento čin vysílá citlivý signál a může poškodit nejenom návštěvu prezidenta Xi, ale i celkové pozitivní směřování současných vztahů," cituje úřední záznam, který má Aktuálně.cz k dispozici, slova zástupce velvyslankyně.  

Zástupce ministerstva Petr Svačina podle dokumentu ujišťoval Číňany, že Česko má zájem na rozvoji s Čínou a na úspěšném průběhu státní návštěvy čínského prezidenta v Česku. "V našem sytému ale může být člen vlády poslancem či senátorem. Je proto obecně složité odlišit, v jakém postavení je konkrétní poznámka a čin učiněn," vysvětloval poněkud nejasně Svačina chování ministra. Zřejmě narážel na to, že Herman je kromě ministra také poslancem a má právo ve Sněmovně navrhovat cokoliv zcela svobodně.

Samotný ministr kultury Daniel Herman dnes odmítl, že by jeho postoje byly protičínské. "Čínskou kulturu mám velmi rád a vážím si jí," uvedl a dodal, že je podle něj také velmi důležité podporovat obchodní a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi, ale nikoliv za každou cenu.

"Není možné hodnotu lidských práv lacině vyprodávat za momentální ekonomický profit. Je důležité si uvědomit, že žijeme v suverénní, svobodné zemi. Já jsem před rokem 1989 nedovolil, aby mi českoslovenští komunisté nasadili náhubek, a nedovolím to ani současným čínským komunistům, ani Pekingu," sdělil ministr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy