Chystají se změny evropských voleb, Senát k nim nemá výtky

ČTK ČTK
13. 3. 2014 14:36
Změna pravidel zahrnuje úpravu hranic některých senátních obvodů. Třeba obyvatelé Suchdola, Příbramska a Karvinska si tak zvolí senátora už letos.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Senát zřejmě nijak nezasáhne do změny pravidel týkajících se sčítání hlasů při evropských volbách.

Podpoří i nutnou úpravu hranic některých senátních volebních obvodů. Horní komoře to doporučil její ústavně-právní výbor. Senátoři o novelách rozhodnou příští týden.

Důvodem pro úpravu hranic 13 senátních volebních obvodů je úbytek nebo nárůst počtu obyvatel v některých z nich. Podle zákona je nutné, aby každý člen horní komory zastupoval přibližně stejný počet obyvatel, což je aktuálně podle údajů ČSÚ v průměru necelých 130 tisíc lidí.

V každém obvodu tak může být maximálně něco přes 149 tisíc obyvatel, minimálně pak o 39 tisíc méně.

Ze změny vyplývá, že například obyvatelé pražského Suchdola si budou volit senátora už letos, nikoli až za dva roky. Nově je totiž v horní komoře bude zastupovat senátor za Prahu 1.

Letošní senátní volby se kromě Prahy 1 budou z měněných obvodů týkat ještě Příbramska a Karvinska.

Novela má urychlit sčítání hlasů

Volební obvody se mění prakticky každé dva roky, kdy se obměňuje třetina Senátu. To se příliš nezamlouvá předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD) vzhledem k tomu, že některým voličům se takto možnost zvolit si senátora zkracuje nebo oddaluje.

Byl by proto pro zavedení stabilnějších volebních obvodů a podpořil by v tomto směru výzvu vládě. Se stálejšími obvody počítal návrh volebního zákoníku, který připravovalo ministerstvo vnitra za vlády Petra Nečase (ODS). Pád jeho kabinetu a předčasné volby ale možnost prosazení nových pravidel oddálily.

Novela o evropských volbách má umožnit, aby jejich výsledky za Česko mohly být zveřejněny současně s ukončením hlasování v celé EU, letos tedy v neděli 25. května po desáté hodině večer.

Novela má umožnit volebním komisařům, aby se sčítáním hlasů nečekali až do nedělní noci, ale mohli s ním začít už po sobotním uzavření volebních místností v ČR. Výsledky by zaslali Českému statistickému úřadu, který by je zpřístupnil na volebním webu až po dokončení hlasování v rámci celé Unie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy