Chladný vztah Černochové s Řehkou: Ve sporu prý nejsou, ale komunikace vázne

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
23. 6. 2024 12:17
Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) neprobíhá mezi ní a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou žádný spor a vztahy mají na profesionální úrovni dobré. Připouští ale, že komunikace občas vázne. Vyjádření přichází poté, co se střetli na posledním jednání sněmovního výboru pro obranu. Je veřejným tajemstvím, že vztah obou činitelů je chladný.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | Foto: Jakub Zuzánek

Černochová jako příklad špatné komunikace uvádí, že o Řehkově zapojení do projektu Nemesis na nákup dronů pro Ukrajinu se podle svých slov dozvěděla z ČTK. Pořádá jej spolek Skupina D, jehož je Řehka čestným předsedou. Projekt podle ní navíc prošetřuje inspekce, otazníkem je například využívání vojenských prostorů pro testování daných dronů, řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. 

Řehka si založil vlastní oficiální účet na síti X a následně se na sněmovním branném výboru vedla diskuse mimo jiné o tom, zda mu to Černochová zakázala. Ministryně to popřela. Cílem je podle ní obecně posílit komunikaci resortu, který provozuje na síti X účty armády a obrany. Řehku vyzvala, aby skrze ně komunikoval. V zahraničí podle ní nejsou běžné soukromé účty armádních příslušníků.

Vzhledem ke vzniku nových platforem je podle Černochové potřeba dát komunikaci do souladu s tím, jaká je v jiných spojeneckých armádách. Inspirací bude americká metodika.

Spor mezi ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu podle Černochové není ani první, ani poslední. Je podle ní nutné si uvědomit, že v čele resortu stojí ministryně obrany, nikoli šéf generálního štábu.

"Nikomu z novinářů jsem nedala naši vnitřní komunikaci, jako náčelník generálního štábu. Naše vztahy si myslím, že jsou na profesionální úrovni dobré, rozhodně spor nepřenášíme do nějaké naší agendy, kterou máme společnou," poznamenala. "Ale já jako ministryně obrany musím principiálně trvat na tom, že bude platit ústava, zákony České republiky. Primárním úkolem vojáka je být profesionálem a poradcem ministra ve vojenských věcech a připravovat se na obranu země a jejích zájmů," dodala. Úkolem politika je pak podle ní zajistit dostatek peněz, transparentnosti, předkládat vládě materiály a dokumenty a řídit resort.

Věří, že se vzájemná komunikace zlepší. Po Řehkově návratu ze zahraničí s ním chce záležitost probrat a požádat o vysvětlení některých, z jejího pohledu nestandardních kroků.

Bývalý ministr obrany a nyní šéf branného výboru Lubomír Metnar (za ANO) v pořadu řekl, že v historii jeho hnutí kritizovalo celou řadu Řehkových vyjádření. Nesoulad v komunikaci podle něj musí skončit.

Řehka je můj podřízený

Černochová s Řehkou se nepohodli již na minulém jednání sněmovního výboru pro obranu. Na řízení armády má každý z nich jiný pohled. Zatímco ministryně trvala na tom, že je nadřízenou náčelníka, Řehka se nechal slyšet, že "civilní řízení obrany není politické velení armádě, že se do detailů řeší, který plukovník může jet na kurz a který nemůže."  V nedělním pořadu CNN Prima News však Černochová trvala na tom, že si náčelník vykládá své pravomoci příliš široce. V minulosti mu měla zasahovat do personálních záležitostí a Řehka zvažoval rezignaci, kterou mu rozmluvil premiér Petr Fiala (ODS). 

 

Právě se děje

Další zprávy