Mimořádná zpráva

České firmy chtějí experty z Ukrajiny. Zrychlíme vyřizování jejich víz, slibuje vláda

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
4. 11. 2015 10:20
Vláda chce zrychlit vyřizování víz pro ukrajinské specialisty. Pokud projekt příští týden schválí vláda, pilotní provoz se rozběhne hned poté. Během prvního půl roku by do Česka mělo přijít až pět stovek ukrajinských inženýrů, IT odborníků a dalších vytipovaných profesí. Pokud se systém zrychleného udělování víz osvědčí, mohl by se rozšířit i na další povolání, ale i na další země. Ministr zahraničí Zaorálek zmínil například Uzbekistán a Mongolsko.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vláda chce zrychlit vyřizování víz pro ukrajinské specialisty. Pokud projekt příští týden schválí, pilotní provoz se hned poté rozběhne.

Stačit bude potvrzení o zájmu zdejší firmy a dostatečné kvalifikaci, platný pas a ukrajinští strojní inženýři nebo IT specialisté budou mít cestu do Česka otevřenou. Budou totiž moci takříkajíc obejít vízový systém, který je v současnosti zahlcený, a úředníci na konzulátech tak žádosti vůbec nestíhají vyřizovat.

"Kvalifikovaná pracovní síla, kterou potřebujeme, je předpokladem pro pokračování hospodářského růstu," řekl ve středu premiér Bohuslav Sobotka při představení pilotního projektu, který odstartuje už v listopadu. Impuls vzešel hlavně od českých firem, které nemůžou najít potřebné lidi, v srpnu by přitom obsadily přes patnáct tisíc míst pracovníky ze zahraničí.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vláda také reaguje na množství žádostí, které se oproti celému loňskému roku téměř ztrojnásobilo. Aby Ukrajinci získali zaměstnaneckou kartu nyní, musí přitom projít složitým kolečkem, které obnáší několikahodinový pohovor. Ten do budoucna odpadne. "To, co trvalo několik hodin, teď bude trvat pět až deset minut," shrnul Zaorálek. 

V počátku se bude zrychlený režim týkat vysokoškolsky vzdělaných Ukrajinců, po půlročním zkušebním provozu by se mohl počet profesí rozšířit, později možná i na nekvalifikované pracovníky. "V první skupině bude pět set lidí," nastínil Zaorálek. A dodal, že pokud se projekt osvědčí, mohl by se rozšířit i na další země, kde je zvýšený zájem o práci v Česku, konkrétně Uzbekistán a Mongolsko.

Sobotka ale zdůraznil, že kabinet stojí hlavně o to, aby práci získali nezaměstnaní v Česku, kterých je na úřadech práce asi 440 tisíc. Ministerstvo práce k tomu má vypracovat analýzu, která by ukázala, v jakých odvětvích se dlouhodobě nedaří obsazovat volná místa.

"Naší dlouhodobou snahou je obsazovat volná pracovní místa nezaměstnanými za pomoci rekvalifikací a dalších nástrojů," podotkl Sobotka. Firmy tak budou muset nejdřív vyvěsit nabídku práce, a až poté, co se ji nepodaří obsadit ani po měsíci, budou se na tato místa moci hlásit právě Ukrajinci.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy