Češi vystavili politikům nejhorší vysvědčení na světě

ČTK ČTK
18. 10. 2013 20:48
Důvěra v politiky je tu nejnižší, přesvědčení o korupci ve vládě nejvyšší
Důvěra v politiky je v Česku nejnižší, přesvědčení o korupci ve vládě nejvyšší.
Důvěra v politiky je v Česku nejnižší, přesvědčení o korupci ve vládě nejvyšší. | Foto: Jan Langer

Washington - Podle 94 procent obyvatel České republiky je ve vládě rozšířená korupce. Vyplývá to z nového průzkumu renomovaného Gallupova ústavu. Jde téměř o nejvyšší skóre na světě - hůř je na tom s 95 procenty jen Tanzanie. Češi také nejméně důvěřují svým politickým vůdcům.

Průzkum z roku 2012 dělí země do kategorií - se svobodným tiskem, s částečně svobodným tiskem a s nesvobodným tiskem.

Česká republika vede ve vnímání korupce v kategorii zemí se svobodným tiskem, když za ní následuje Litva, kde vládu považuje za zkorumpovanou 90 procent lidí, Ghana s 89 procenty, JAR s Portugalskem (po 88 procentech) a Itálie s 86 procenty.

Švédsko? Korupci vládě přisuzuje jen 14% obyvatel

Na opačném konci žebříčku jsou v této kategorii států Norsko s 25 procenty, Nový Zéland se 24 procenty, Švýcarsko se 23 procenty, Dánsko s 15 procenty a Švédsko se 14 procenty. Na Slovensku si myslí, že korupce je rozšířená ve vládě a státních úřadech, 71 procent respondentů.

Českou republiku i v dalších kategoriích zemí předstihla jen Tanzanie. V této východoafrické zemi, kde je podle průzkumu částečně svobodný tisk, si 95 procent lidí myslí, že ve vládě je rozšířená korupce. V této kategorii států je třetí Řecko, kde je o korupci ve vládě přesvědčeno 92 procent dotázaných.

Autoři průzkumu poznamenávají, že oproti roku 2007 je v České republice o rozšíření korupce ve vládě přesvědčeno o 15 procent víc lidí. Nedávný korupční skandál, který otřásl zemí a v červnu vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase zdůrazňuje závažnost tohoto problému v ČR, poznamenává průzkum.

Podle ankety jsou otázky na korupci ve vládě a státních úřadech v některých zemích velmi citlivé a odpovědi mohou být ovlivněny mírou svobody. Proto se autoři rozhodli rozdělit státy podle měřítka svobody tisku a použili klasifikaci organizace Freedom House. Podle ní byl svobodný tisk v roce 2013 v 63 zemích, částečně svobodný tisk v 70 státech a nesvobodný v 64 zemích.

Autoři však průzkum provedli jen ve 129 státech světa. I tak se potvrdilo, že korupce je považována za vážný problém v naprosté většině zemí světa. Ve 108 státech většina respondentů odpověděla, že korupce je ve vládních úřadech rozšířená.

Důvěra Čechů v politické lídry? Nejmenší na světě

Podle ankety také jen 13 procent Čechů schvaluje, jak si vedou jejich lídři. To je nejméně na celém světě ve všech třech kategoriích států. Mezi zeměmi se svobodným tiskem za ČR následuje Maďarsko se 17 procenty, Litva, Estonsko (po 19 procentech) a Island s 22 procenty.

Nejvíce jsou s vedoucími představiteli své země spokojeni ve Švýcarsku s 81 procenty, Lucembursku se 75 procenty, Norsku se 67 procenty, Surinamu se 65 procenty a na Novém Zélandě se 64 procenty. Mezi 57 a 63 procenty se spokojenost pohybuje v Německu, Švédsku, Kanadě, Finsku a Dánsku.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy