Cenu ekologické superzakázky stanoví firma Deloitte

Petr Holub
25. 5. 2011 16:00
Firmu k tomu vyzval ministr Kalousek. Za expertizu zaplatí 1 999 999 korun
Foto: Jan Langer

Praha - Další krok k realizaci sporné zakázky na odstranění ekologických škod učinilo ministerstvo financí.

Minulou středu vyhlásilo veřejnou zakázku na expertizu, jakou nejvyšší částku by měl stát za likvidaci škod zaplatit.

Ekologická superzakázka byla oznámena už koncem roku 2008 a ministr financí tehdy stanovil cenu 101 miliard bez DPH.

Právě tuto cenu chce ministerstvo prověřit. Mimo jiné i z toho důvodu, že se stala terčem kritiky expertů na životní prostředí i z Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nichž by k likvidaci škod mohla stačit i třetinová částka.

Argument pro vládu

Vítěz soutěže na expertizu je předem zřejmý. "K podání nabídky byla vyzvána renomovaná auditorská firma Deloitte Advisory," uvedl mluvčí ministra financí Miroslava Kalouska Ondřej Jakob.

Ministerstvo očekává, že oslovená firma odpoví do konce týdne. Podle informací Aktuálně.cz Deloitte nabídku zvažuje.

Tento rychlý postup umožňuje zákon u veřejných zakázek do dvou milionů korun a ministerstvo také oznámilo, že maximálně zaplatí částku přesně o korunu nižší. Mluvčí upřesnil, že expertiza společnosti Deloitte nestanoví maximální cenu, kterou stát nesmí překročit.

"Výsledek odborného posouzení bude sloužit jako podklad pro jednání vlády ve věci posouzení vítězné nabídkové ceny," uvedl Jakob. Pokud tedy aspoň jeden ze tří uchazečů nabídne nižší cenu, než určí auditoři firmy Deloitte, bude mít vláda k dispozici argument, aby nabídku přijala.

NKÚ: Možná stačí čtvrtina

Ekologickou superzakázku zdržel pád Topolánkovy vlády v březnu 2009. Nový ministr financí Eduard Janota pak víc než rok její průběh zdržoval, po nástupu Nečasovy vlády zpochybňoval její pokračování sám premiér.

Loni v červnu zpochybnil stomiliardovou superzakázku Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři zjistili, že stát nemá dostatečné podklady k tomu, aby stanovil reálnou cenu.

Ministerstvo financí se odvolává na garance, které dal stát v devadesátých letech během privatizací průmyslových podniků. V privatizačních smlouvách garantoval, že do odstranění ekologických škod na pozemcích podniků bude maximálně investovat určitou částku. Tato částka byla jen orientační a obvykle dosahovala ceny, za kterou stát podnik prodal.

Stomiliardovou hodnotu ekologické superzakázky určilo ministerstvo financí prostě tím, že sečetlo garance za dosud neodstraněné škody. Nejvyšší kontrolní úřad přitom upozornil, že cena za dosud odstraněné ekologické škody v průměru dosahovala čtvrtiny státní garance.

NKÚ navíc zpochybnil argument, že reálnou cenu superzakázky najde veřejná soutěž. Do druhého kola se dostala pouze tři konsorcia. První z nich sestavila středočeská stavební firma Geosan, druhou vídeňská pobočka dánské firmy Marius Pedersen, třetí vede slovenská investiční skupina J&T. Své cenové nabídky mají ministerstvu předat v září.

"Konkurenční prostředí není dostačující," komentovali kontroloři fakt, že soutěžit budou jen tři firmy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 38 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 56 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy