Cenu ekologické superzakázky stanoví firma Deloitte

Petr Holub
25. 5. 2011 16:00
Firmu k tomu vyzval ministr Kalousek. Za expertizu zaplatí 1 999 999 korun
Foto: Jan Langer

Praha - Další krok k realizaci sporné zakázky na odstranění ekologických škod učinilo ministerstvo financí.

Minulou středu vyhlásilo veřejnou zakázku na expertizu, jakou nejvyšší částku by měl stát za likvidaci škod zaplatit.

Ekologická superzakázka byla oznámena už koncem roku 2008 a ministr financí tehdy stanovil cenu 101 miliard bez DPH.

Právě tuto cenu chce ministerstvo prověřit. Mimo jiné i z toho důvodu, že se stala terčem kritiky expertů na životní prostředí i z Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nichž by k likvidaci škod mohla stačit i třetinová částka.

Argument pro vládu

Vítěz soutěže na expertizu je předem zřejmý. "K podání nabídky byla vyzvána renomovaná auditorská firma Deloitte Advisory," uvedl mluvčí ministra financí Miroslava Kalouska Ondřej Jakob.

Ministerstvo očekává, že oslovená firma odpoví do konce týdne. Podle informací Aktuálně.cz Deloitte nabídku zvažuje.

Tento rychlý postup umožňuje zákon u veřejných zakázek do dvou milionů korun a ministerstvo také oznámilo, že maximálně zaplatí částku přesně o korunu nižší. Mluvčí upřesnil, že expertiza společnosti Deloitte nestanoví maximální cenu, kterou stát nesmí překročit.

"Výsledek odborného posouzení bude sloužit jako podklad pro jednání vlády ve věci posouzení vítězné nabídkové ceny," uvedl Jakob. Pokud tedy aspoň jeden ze tří uchazečů nabídne nižší cenu, než určí auditoři firmy Deloitte, bude mít vláda k dispozici argument, aby nabídku přijala.

NKÚ: Možná stačí čtvrtina

Ekologickou superzakázku zdržel pád Topolánkovy vlády v březnu 2009. Nový ministr financí Eduard Janota pak víc než rok její průběh zdržoval, po nástupu Nečasovy vlády zpochybňoval její pokračování sám premiér.

Loni v červnu zpochybnil stomiliardovou superzakázku Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři zjistili, že stát nemá dostatečné podklady k tomu, aby stanovil reálnou cenu.

Ministerstvo financí se odvolává na garance, které dal stát v devadesátých letech během privatizací průmyslových podniků. V privatizačních smlouvách garantoval, že do odstranění ekologických škod na pozemcích podniků bude maximálně investovat určitou částku. Tato částka byla jen orientační a obvykle dosahovala ceny, za kterou stát podnik prodal.

Stomiliardovou hodnotu ekologické superzakázky určilo ministerstvo financí prostě tím, že sečetlo garance za dosud neodstraněné škody. Nejvyšší kontrolní úřad přitom upozornil, že cena za dosud odstraněné ekologické škody v průměru dosahovala čtvrtiny státní garance.

NKÚ navíc zpochybnil argument, že reálnou cenu superzakázky najde veřejná soutěž. Do druhého kola se dostala pouze tři konsorcia. První z nich sestavila středočeská stavební firma Geosan, druhou vídeňská pobočka dánské firmy Marius Pedersen, třetí vede slovenská investiční skupina J&T. Své cenové nabídky mají ministerstvu předat v září.

"Konkurenční prostředí není dostačující," komentovali kontroloři fakt, že soutěžit budou jen tři firmy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy