Byl hejtmanem ODS, teď se přidal ke Klausovi. Kvůli jeho selskému rozumu, tvrdí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 6. 2019 20:10
Když Václav Klaus mladší oznamoval tento týden vznik svého hnutí Trikolóra, patřil mezi nejzajímavější osoby v jeho okolí. Libor Lukáš bude mít na starosti rozjezd hnutí ve Zlínském kraji. Jeho minulost je podobně jako Klausova spjatá s ODS. Byl za ni čtyři roky hejtmanem a další čtyři roky vicehejtmanem Zlínského kraje. V současnosti patří k nejbližším spolupracovníkům podnikatele a senátora Iva Valenty. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč se rozhodl přidat právě ke Klausově Trikolóře.
Václav Klaus mladší společně s exhejtmanem za ODS Liborem Lukášem
Václav Klaus mladší společně s exhejtmanem za ODS Liborem Lukášem | Foto: Radek Bartoníček

Jaká je vaše úloha v novém hnutí Václava Klause mladšího?

Moje úloha je jasná. Vybudovat v regionu Zlínského kraje toto politické hnutí a dát mu zázemí s dosahem až do poslední vísky či do důležitých měst. Stejně jako je mým úkolem přivést do hnutí kvalitní lidi. Musíme získávat lidi seriózní a důvěryhodné, kterým budou lidé - voliči věřit a které budeme postupně nasazovat do voleb. To je celé.

Jak jste se v blízkosti Václava Klause objevil?

Byli jsme v kontaktu dlouhodobě, samozřejmě ještě v době, kdy byl v ODS. On věděl, že nejsem politicky exponován v žádné straně, stejně tak věděl, že se dlouhodobě angažuji ve veřejné službě, tak ho napadlo, že mám snad dostatek potenciálu a zkušeností, abych mu pomohl s vybudováním nového hnutí. To je můj cíl. Pomoci mu hnutí na Moravě vybudovat - ve Zlínském kraji, aby to nebylo pouze pražské nebo české hnutí. Chci, aby šlo o celostátní hnutí, které
bude působit ve všech rozhodujících městech.

Vy jste ale pomocník Iva Valenty, který je sice nestraník, ale své jméno přece jen spojil s ODS, pro kterou je teď nové hnutí Václava Klause konkurencí. Navíc vy sám jste byl členem ODS řadu let.

Já nyní nejsem členem žádné strany a panu Valentovi pomáhám v jeho senátní práci. Stejně tak mu pomáhám v jeho dalších aktivitách v oblasti školství, zahraničních akvizic i dalších obchodních věcech. Nemyslím si, že by pomoc Ivu Valentovi v senátní a politické agendě byla překážkou v tom, abych spolupracoval s novým hnutím.

A jste jeho asistent? 

Nejsem jeho asistentem, jsem jeho spolupracovníkem. Každopádně jsem s ním ve velmi blízkém kontaktu.

Čemu dalšímu se věnujete?

Kromě zmiňované spolupráce ještě podnikám, jsem v několika firmách, viz obchodní rejstřík. A urputně se snažím pomáhat rozvoji dopravní infrastruktury na Moravě.

Když budete získávat lidi pro nové hnutí, počítáte s tím, že se Ivo Valenta stane členem, podporovatelem nebo bude kandidovat za toto hnutí?

To se musíte zeptat jeho. Předpokládám, že si podrží status nezávislosti, jako to dělá doposud.

Ale přece jen je v Senátu členem klubu ODS. A předpokládám, že vedení ODS nebude s velkou radostí sledovat, že její lidé pomáhají konkurenci. Zejména za situace, kdy chce ODS vyhrát za rok krajské volby a za dva roky volby do Poslanecké sněmovny.

Já to beru tak, že jde o standardní politické dění, kdy různé strany můžou spolupracovat a zároveň si být konkurenty v tom, že přesvědčují voliče o správnosti a jedinečnosti svého volebního programu. Uvidíme, jak dopadnou volby.

Vlastenectví by mělo být samozřejmost

Proč jste vlastně odešel z ODS? V roce 2014 jste kandidoval na senátora za ODS, v roce 2018 už jako nestraník za Stranu soukromníků. S podporou ODS.

Z ODS jsem odešel dobrovolně asi před třemi roky na naléhání některých svých spolustraníků, jelikož jim vadila moje spolupráce s Ivem Valentou, se kterým jsem však spolupracoval i předtím celých dlouhých přibližně patnáct let. No a v poslední době mi pan Václav Klaus mladší spolupráci nabídl, tak jsem jeho nabídku přijal.

Proč?

Protože se mi líbí jeho zdravý selský rozum.

Což je podle vás co?

Jak řekl Václav Klaus mladší. Země je naše a Brusel nám nemůže diktovat všechny nesmyslnosti. Těch věcí, které brání rozvoji České republiky, je hodně, je třeba to popisovat jednoduchými a možná i jadrnými slovy a používat přitom zdravý selský rozum.

Co říkáte na námitky kritiků, kteří nové hnutí označují za národovecké, populistické či protievropské? 

Vlastenectví a vztah k rodné hroudě by měly být pro každého Čecha, Moravana a Slezana jednoznačnou samozřejmostí. Nechápu proto takové kritické hlasy, o kterých mluvíte, a z podstaty věci je odmítám. Základní osou přece musí být svobodný občan. Pak je rodina, obec a nakonec stát. To je i základní filozofií nového hnutí.

Hodně se mluví o možné blízkosti tohoto hnutí s programem Tomia Okamury. Případně o tom, že nové hnutí by v případě volebního úspěchu mohlo být koaličním partnerem pro Andreje Babiše. Jak vy osobně vidíte hnutí ANO a Andreje Babiše a SPD s Tomiem Okamurou?

Myslím si, že moc politická, mediální a ekonomická by neměla být soustředěna v jedněch rukou a měla by být v demokratické společnosti striktně rozdělená. No a chaotický populismus přímo nesnáším.

Je možné, že budete za nové hnutí i kandidovat?

Teď chci pomoci vybudovat značku.

Jak si myslíte, že na vás budou reagovat lidé z ODS, mezi kterými máte nepochybně mnoho přátel a známých?

Přece si nebudu hrát na sentiment. Mám nějakou životní představu a zkušenosti, do těch se mi strefuje rétorika a cíle, které Václav Klaus mladší definoval, a nevidím důvod, proč bych tomu nepomohl. Politika je především o politickém soupeření různorodých ideí a názorů.

Máte informace, že i členové či příznivci ODS budou mít zájem o Klausovo hnutí?

Věřím, že hnutí osloví i lidi z ODS, vždyť například při představování hnutí bylo přítomno spoustu lidí z ODS. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet, hodně bude záležet na prvních krocích a na tom, jak hnutí bude nabírat na síle. Pevně věřím, že se bude novému politickému subjektu v České republice dařit.

Předpokládám, že se pan Valenta bude hodně zajímat o začátky nového hnutí.

Určitě ho to zajímá. Je to přece člověk, který se zajímá o společenské dění, je podobně jadrný jako Václav Klaus mladší.

Nebavíte se s ním o tom, že by hnutí podpořil i finančně?

Něco takového není v tuto chvíli vůbec na pořadu dne, toto jsme vůbec neřešili.

Hnutí je sice na úplném začátku, ale přesto, jaký zájem o něj v této chvíli cítíte? Myslíte, že získáte zajímavé kandidáty pro volby?

Já cítím velký zájem lidí o nové hnutí. Řada lidí kolem mě se na hnutí ptá, protože ví, že jsem s vedením hnutí v kontaktu. Bude velmi záležet na tom, jak kvalitní lidé se kolem Václava Klause mladšího objeví, aby mohli motivovat další lidi ke vstupu do hnutí.

Dnes jsem proti dotacím

Václav Klaus mladší vystupuje velmi kategoricky proti evropským dotacím. Vy jste byl ale jako hejtman i vicehejtman při rozdělování mnoha miliard dotací. A ve své době jste svou politickou kariéru postavil i na tom, co všechno jste za tyto evropské dotace vybudoval. Necítíte v tomto svém chování rozpor?

Takto se ale přece nejde na celou věc dívat. V době, kdy jsem byl ve vedení kraje, existovala pravidla, která umožňovala čerpání evropských dotací na některé projekty, schválené Evropskou komisí. A jelikož to bylo možné, tak jsme je dávali tam, kde jsme to považovali za správné a efektivní.

Takže vítáte, že v minulosti bylo možné rozvíjet naši zemi i s pomocí evropských dotací?

Rozdíl oproti minulosti je v tom, že dnes jsou dotace možné ve všech možných odvětvích a přerostly míru toho, co si skutečně podporu zaslouží. Proto jsem dnes proti dotacím, stejně jako proti různým dávkám.

Vy se věnujete hodně dopravě, tam byste dotace uvítal?

Jasně. Samozřejmě, pokud by byly dotace na rozvoj dálnic, ať z Evropské unie, nebo hypoteticky z USA, tak budu samozřejmě za to rád. Jinak si ale myslím, že stát by se měl snažit vyřešit své věci sám, měl by mít tolik peněz, aby si své základní priority vyřešil i bez cizích dotací.

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Václav Klaus ml. při představení svého hnutí Trikolóra | Video: Ondřej Havelka
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy