Bývalý eurokomisař Telička jde do Babišova ANO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 8. 2013 12:15
Diplomat chce za hnutí kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.
Pavel Telička
Pavel Telička | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Miliardář Andrej Babiš ulovil pro své politické hnutí ANO výraznou a v Česku populární tvář.

Dva měsíce před předčasnými volbami se tváří hnutí stal bývalý diplomat a eurokomisař Pavel Telička.

Jako první o tom informoval server IHNED.cz. Zprávu vzápětí potvrdila sama strana. "Pan Telička se stal tváří hnutí ANO pro oblast snižování administrativní zátěže a Evropskou unii," řekla mluvčí Ano Radka Burketová.

Sám Telička, který se léta vyhýbal spojení s jedinou politickou stranou, vzkázal, že spojení s Babišem mu dává smysl.

"Česká politika se dostala do takového stavu, že úsilí o její změnu je nutné podpořit. A oceňuji, že Andrej Babiš, který zjevně nemá potřebu vstoupit do politiky kvůli finančnímu či jinému prospěchu, snahu o změnu inicioval a vytvořil perspektivní hnutí, které představuje naději," zdůvodnil své pohnutky Telička.

Vyjednávalo se měsíce

O tom, že ANO s Teličkou vyjednává, se mluvilo už několik měsíců.

Přímo na kandidátce v říjnových volbách ale figurovat nebude, "jen" se zapojí do kampaně. A to proto, že by nestihl včas ukončit své další aktivity. Telička působí jako konzultant v evropských záležitostech, je jednatelem ve firmě BXL Consulting.

V plánu ovšem je, že příští rok povede evropskou kandidátku.

Telička v Bruselu lobboval například za české zemědělce při vyjednávání o podobě nové Společné zemědělské politiky Evropské unie na roky 2014 až 2020. Praze pomáhal při vyjednávání evropské dotace na čistírnu odpadních vod. Praha ale nakonec peníze nezískala.

S Teličkou jednal i prezident Miloš Zeman, sešli se spolu v červenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy