Bývalý eurokomisař Telička jde do Babišova ANO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 8. 2013 12:15
Diplomat chce za hnutí kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.
Pavel Telička
Pavel Telička | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Miliardář Andrej Babiš ulovil pro své politické hnutí ANO výraznou a v Česku populární tvář.

Dva měsíce před předčasnými volbami se tváří hnutí stal bývalý diplomat a eurokomisař Pavel Telička.

Jako první o tom informoval server IHNED.cz. Zprávu vzápětí potvrdila sama strana. "Pan Telička se stal tváří hnutí ANO pro oblast snižování administrativní zátěže a Evropskou unii," řekla mluvčí Ano Radka Burketová.

Sám Telička, který se léta vyhýbal spojení s jedinou politickou stranou, vzkázal, že spojení s Babišem mu dává smysl.

"Česká politika se dostala do takového stavu, že úsilí o její změnu je nutné podpořit. A oceňuji, že Andrej Babiš, který zjevně nemá potřebu vstoupit do politiky kvůli finančnímu či jinému prospěchu, snahu o změnu inicioval a vytvořil perspektivní hnutí, které představuje naději," zdůvodnil své pohnutky Telička.

Vyjednávalo se měsíce

O tom, že ANO s Teličkou vyjednává, se mluvilo už několik měsíců.

Přímo na kandidátce v říjnových volbách ale figurovat nebude, "jen" se zapojí do kampaně. A to proto, že by nestihl včas ukončit své další aktivity. Telička působí jako konzultant v evropských záležitostech, je jednatelem ve firmě BXL Consulting.

V plánu ovšem je, že příští rok povede evropskou kandidátku.

Telička v Bruselu lobboval například za české zemědělce při vyjednávání o podobě nové Společné zemědělské politiky Evropské unie na roky 2014 až 2020. Praze pomáhal při vyjednávání evropské dotace na čistírnu odpadních vod. Praha ale nakonec peníze nezískala.

S Teličkou jednal i prezident Miloš Zeman, sešli se spolu v červenci.

 

Právě se děje

teď

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy