Být přísnější sami na sebe? Politici zváží

Martina Macková
1. 5. 2007 15:00
Strany kontrolují sami sebe, nedokonale
Foto: Tomáš Adamec

Praha - Vzít stejný metr na sebe jako na všechny podnikatele v Česku? Politické strany, které hospodaří s miliony, by to udělat mohly, ale zatím se k tomu léta nemají.

Poslanci by museli radikálně změnit zákon o volbách, který sice hovoří o kontrole hospodaření politických stran, ale zatím umožňuje, že se vlastně nic pořádně nekontroluje.

Letos se řeklo alespoň konečně nahlas to, co prochází mlčky už léta. Zákon je nedokonalý a měl by se změnit.

Bez peněz? Nemožné

Kdyby se vzal zákon doslova, nedostala by letos kvůli chybám ve výročních zprávách příspěvek za mandáty ani jedna z parlamentních stran.

Strany mají chyby v účtech. Beztrestně ČTĚTE ZDE

Ale kdo to má vlastně rozhodnout?

Zákon nehovoří jasně. "My máme jen kontrolovat, jestli jsou výroční zprávy odevzdané v termínu a úplné. A nejasné je také to, zda se chyby mohou po termínu opravovat a jak dlouho vlastně. Týden, měsíc nebo rok?," říká předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Praxe je nyní taková, že strany opravují zprávy o svém hospodaření třeba i několik let, bez větších problémů. Sankce zákon obsahuje, ale kvůli tomu, že si normu politici mohou vykládat po svém, přicházejí až po mnoha letech, a tím jsou bez účinku. Výbor před nedávnem přijímal doplnění zpráv z roku 2004 a 2005 asi od čtyř politických stran.

Poslanecké hloučky.
Poslanecké hloučky. | Foto: Ondřej Besperát

"Už jsme zákon dvakrát měnili, aby to bylo pro strany co možná nejjednodušší a nemusely dodávat zbytečné materiály. Myslím, že je situace v posledních dvou letech lepší, než byla dříve. To byl chlív," říká Libor Ježek (ODS). Ten dříve působil v rozpočtovém výboru, který výroční zprávy do letoška kontroloval.

"I kdybychom chtěli, je problém zprávy zkontrolovat pořádně. Máme k tomu moc krátkou dobu. Jeden týden je strany odevzdají, druhý týden některé zprávy ještě stále přicházejí na stůl a zpráva ODS je třeba deset centimetrů tlustá," říká Koníček.

Kdo se dozví, ten opraví

Letos nastala opět kuriózní situace. Kontrolní výbor zjistil, že desítky stran mají chyby ve zprávách, ale protože zákon neřeší, jak se s touto situací vypořádat, na radu právníků ze sněmovny zákon vyložil takto: Je možné zprávy opravit, ale jen do určitého dne.

Pět největších stran si chyby opravilo, ale dvě parlamentní malé strany se o této možnosti "opravit bez sankcí, ale hned" nedozvěděly.

Hrozí jim tedy, že nezískají letos peníze za mandáty senátorů a zástupců v krajích. Menší neparlamentní strany poukazují na to, že zákon neřeší to, kdo by měl stranám říct o chybách a možnosti oprav.

"Velké strany mají své zástupce ve výboru, který zprávy kontroluje, a ti jim řeknou o možnostech opravy. My se pak maximálně dozvíme, že odhlasovaly návrh na pozastavení naší činnosti," uvedli zástupci menších stran.

Potíže s financemi: Dvě strany mohou být bez peněz - ČTĚTE ZDE

Změna ano, ale jaká

Že se zákon má změnit, a to co nejdříve, se zatím shodují zástupci koalice i opozice z kontrolního výboru sněmovny. To ale ještě zdaleka nic neznamená.

Vytrvalci. Sněmovna jedná s přestávkou na oběd už od devíti hodin ráno.
Vytrvalci. Sněmovna jedná s přestávkou na oběd už od devíti hodin ráno. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Členové Parlamentu se nakonec mohou rozhodnout stejně, jako se dosud rozhodovali o omezení své imunity nebo o svých platech. Jednoduše to nechat postaru.

"Aby to bylo spravedlivé, strany by měly fungovat jako firmy, které kontroluje finanční úřad. Takto kontrolují samy sebe," míní někteří politici. Finanční úřady dnes sice mohou zkontrolovat hospodaření stran, protože ty odevzdávají daňová přiznání. S výročními zprávami to ale nemá žádnou souvislost.

"Možná by se dalo jednat s komorou auditorů, aby jako nezávislí kontrolovali celé zprávy," míní Ježek. "Nebo zpřísnit celý zákon natolik, aby strany odevzdávaly zprávy, jako musí každý podnikatel - v termínu a bez chyb," soudí Koníček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka (ČSSD) ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 25 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy