Byl jsem na dvou pětinách hlasování, brání se Hašek

ČTK ČTK
29. 7. 2013 20:15
Podle analýzy KohoVolit.eu má letos zatím nejhorší účast na hlasování ve sněmovně
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek se ohradil proti analýze, podle níž měl z aktivních poslanců letos zatím nejhorší účast na hlasování ve sněmovně.

Tvrdí, že byl celkem na dvou pětinách hlasování dolní komory parlamentu. Podle analýzy sdružení KohoVolit.eu se ale v první polovině roku účastnil jen 23 procent hlasování. Sdružení si pro analýzu ale vybralo jen hlasování o návrzích zákonů, mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie.

Hašek s odkazem na sněmovní web uvedl, že se od ledna do června z celkových 927 aktivně zúčastnil 377 hlasování, tedy zhruba 41 procent. Místopředseda ČSSD uvedl, že jeho docházka na hlasování je srovnatelná s účastí členů vlády z řad zákonodárců.

Sněmovní stránky nabízejí statistiku účasti za celé dosavadní volební období, podle níž se Hašek aktivně účastnil zhruba třetiny hlasování, při čtvrtině hlasování nebyl přihlášen k hlasovacímu zařízení a při dvou pětinách hlasování byl omluven.

"Je obecně známo, že vedle funkce zákonodárce vykonávám také exekutivní funkci hejtmana Jihomoravského kraje a zájmy krajů bráním jako šéf Asociace krajů ČR," uvedl k účasti ve Sněmovně Hašek.

Hašek bývá dlouhodobě řazen mezi poslance s nízkou docházkou na hlasování. Letos se k němu podle sdružení přiblížili bývalý premiér Petr Nečas, poslanec David Vodrážka (oba ODS) nebo předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě TOP 09.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy