Bydlí Paroubek luxusně? Nebo ne? Mlží, smlouvu vám tají

Martina Machová Martina Machová
15. 3. 2010 18:42
Předseda ČSSD se kvůli volbám přesunul do severních Čech, pomohl mu kmotr Benda
Jiří Paroubek s rodiným přítelem Petrem Bendou na předvolební cestě po severních Čechách
Jiří Paroubek s rodiným přítelem Petrem Bendou na předvolební cestě po severních Čechách | Foto: Ludvík Hradilek

Teplice - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek nechce ukázat smlouvu na pronájem bytu, kterou sepsal se svým údajným novým domácím - předsedou ČSSD v Ústeckém kraji a kmotrem jeho dcery Petrem Bendou.

Paroubek tu přechodně bydlí, aby voličům doložil, že se opravdu zajímá o dění v regionu, kde je lídrem kandidátky do nadcházejících sněmovních voleb.

Nelze tak ověřit, na čem přesně se horký favorit na křeslo příštího premiéra dohodl s politikem, který je krom jiného také jeho poslaneckým asistentem.

A jen pro připomenutí: jméno Petr Benda se v posledních měsících objevilo v řadě zpráv, v nichž Aktuálně.cz popsalo například případy násilností a loupeže nebo vyšetřování kvůli černým duším a vydírání v severočeské sociální demokracii.

Moje věc

"Je to skutečně jen má věc," reagoval v pondělí Jiří Paroubek na prosbu redakce, aby veřejnosti ukázal, za jakých podmínek bydlí.

Jedinou podstatnou věcí na nájemní smlouvě podle něj je suma, za kterou si byt v centru Teplic pronajímá.

"Každý měsíc vám budu přeposílat 11 tisíc pět set a vy to můžete posílat panu Bendovi, abyste viděli, že mi to za rohem někde nevrací," dodal.

Kmotr nekomentuje

Konkrétnější, co se týče nájmu, není ani vlastník domu Petr Benda, jehož blízký vztah k Paroubkovi dokládá i to, že se nedávno stal kmotrem jeho dcery.

"Věc pronájmu bytu pana předsedy Paroubka v Teplicích je jeho osobní a soukromou věcí a já to nebudu a nechci nijak komentovat," reagoval Benda na otázku, zda jeho nadřízený bydlí v jeho domě.

Dům Petra Bendy v Teplicích, ve kterém nově bydlí šéf ČSSD Jiří Paroubek
Dům Petra Bendy v Teplicích, ve kterém nově bydlí šéf ČSSD Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Tajnosti s teplickým podnájmem dělali oba funkcionáři až do doby, kdy fotografové Blesku zachytili předsedu ČSSD vycházet z domu.

Na tiskové konferenci dva dny před tím hovořil Jiří Paroubek jen o rozměrech bytu, tedy 77 metrech čtverečných, a výši nájmu. O tom kam se stěhuje, pomlčel.

Předsedovy byty

Teplický byt není jedinou nemovitostí, kterou Jiří Paroubek a jeho rodina nyní užívá.

Byt má nynější Paroubkova manželka Petra a Paroubkovi mají také chatu za Prahou. Předsedovi ČSSD vedle toho patří byt z jeho předchozího manželství.

Petr Benda, u něhož Paroubek nyní bydlí, patří mezi nejštědřejší sponzory strany. Podle poslední výroční zprávy přispěl ČSSD 1,1 milionu korun. Patří také mezi nejvlivnější obchodníky s realitami na Teplicku.

Deník Aktuálně.cz o něm mimo jiné v minulosti zjistil, že jako krajský radní nepodal v zákonné lhůtě majetkové přiznání, ve kterém musí uvést své příjmy a dluhy za poslední rok. Benda to vysvětlil opomenutím svých asistentů a podal přiznání dodatečně.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy