Bush: Česko může být přítel náš i Rusů

man
5. 6. 2007 14:50
Bush přislíbil, že se zasadí o zrušení víz pro Čechy
Dva prezidenti: Václav Klaus a George Bush před jednáním na Pražském hradě.
Dva prezidenti: Václav Klaus a George Bush před jednáním na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus po schůzce s americkým prezidentem Bushem prohlásil, že si rozumí v otázce amerického protiraketové obrany - a případné stavby radaru na území Česka.

"Prezident Bush přislíbil, že vyvine maximální úsilí, aby tyto věci vysvětlil Rusku a prezidentu Putinovi. Musíme získat maximální podporu české veřejnosti, která je na tyto věci velmi citlivá. Prezident Bush to chápe," uvedl Klaus.

Bush na Klause navázal s tím, že se Rusové nemusí protiraketového systému obávat, neboť jde o čistě obranné zařízení.

"Studená válka je za námi, Češi si nemusí vybírat, zda chtějí být přáteli USA nebo Ruska, mohou být přáteli obou. Až se s prezidentem Putinem setkám, řeknu mu: Proč s námi nespolupracujete, pojďte se do toho zapojit, pošlete sem vaše vědce, budeme naprosto transparentní," zdůraznil Bush.

Podle něj jsou Spojené státy připraveny o protiraketové obraně jednat v rámci NATO. To je ostatně jeden z požadavků české vlády pro případný souhlas s vybudováním radaru.

Klaus Bushe zároveň ujistil, že Česká republika nepatří k těm evropským zemím, které by chtěly Evropskou unii budovat jako protiváhu ke Spojeným státům.

Bush: Zasadím se o zrušení víz

Bush po jednání také přislíbil, že se zasadí o zrušení vízové povinnosti pro české občany při cestách do USA.

"Rozumím tomu, že občané této země, která přináší oběti v Iráku i Afghánistánu, chtějí mít stejná práva jako občané jiných zemí, které třeba takovou podporu neposkytují. Češi jsou tím dlouhým čekáním unaveni a zaslouží si respekt," uvedl Bush.

Vedle prezidentů Bushe a Klause vystoupil na tiskové konferenci na Pražském hradě také premiér Mirek Topolánek. Podle něj otázka víz s umístěním radaru nesouvisí, víza jsou však nespravedlivá a musí být zrušena.

"Není to výměnný obchod, o rovnoprávnost ve vízové politice bychom usilovali i bez radaru a naopak, jednoduše spojovat tyto věci považuji za nedůstojné," vysvětlil Topolánek.

Topolánek už dříve uvedl, že americká vláda očekává od České republiky jasné stanovisko, zda souhlasí či nesouhlasí s radarem, na začátku příštího roku. Podle Topolánka není vyloučeno, že americký Kongres nakonec na projekt neuvolní peníze a uloží ho tak k ledu.

Putin vyhrožuje zaměřením Evropy

Rozptýlit obavy a nesouhlas Ruska s protiraketovou obranou se chystá George Bush už na nadcházející schůzce státníků osmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa (G8) v německém Heiligendammu, kde se sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ruského prezidenta pak pozval na začátek července na návštěvu USA.

Putin v pondělí v rozhovoru pro britský deník Times uvedl, že výstavba protiraketového štítu nastartuje nové závody ve zbrojení a přiblíží dokonce možnost jaderné války.

Putin dokonce pohrozil, že v případě instalace protiraketového systému zaměří Rusko své jaderné zbraně na střední Evropu.

Írán ústy člena své Nejvyšší bezpečností rady Alího Laridžáního v pondělí označil spekulace o jeho možném útoku na Evropu za nesmysl.

"Naše rakety nejsou schopné zasáhnout cíle v Evropě a překvapuje nás, že to tam nevědí," řekl Laridžání.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy