Budeme se soudit, hrozí koalice ČSSD kvůli důchodům

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 5. 2013 18:20
ČSSD poodhalila, že chce zestátnit část peněz z vládní důchodové reformy
ČSSD v čele sněmovních obstrukcí kvůli důchodům.
ČSSD v čele sněmovních obstrukcí kvůli důchodům. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nápad ČSSD zestátnit část peněz z druhého pilíře důchodové reformy vyvolal odpor v řadách vládní koalice. Tento plán sociálních demokratů poodhalil Aktuálně.cz jejich poslanec a stínový ministr sociálních věcí Roman Sklenák.

"Pan poslanec Sklenák se zřejmě řídí heslem některých politiků ČSSD: kudy chodil tudy krad', sociální demokrat," zareagoval předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Protože on sám se rozhodl, že do 2. pilíře vstoupí, dodává: "V tom případě jsem připravený se soudit, protože jsem se rozhodl spořit si na důchod ze svého víc právě s vidinou, že stát přidá také víc."

Expertka ODS na sociální problematiku, poslankyně Lenka Kohoutová se přidává: "Sociální demokraté tím jednoznačně ukazují, že nejsou pro svobodné rozhodování lidí. Ti, co se dobrovolně připojí k důchodové reformě, nebudou mít jistotu, že o část peněz zase nepřijdou - oni je prostě zestátní."

ČSSD: Peníze vyvedené ze státu tam zas vrátíme

Roman Sklenák pro Aktuálně.cz prohlásil, že ČSSD chce jen část peněz vložených lidmi do druhého pilíře důchodového systému převést do pilíře třetího, tedy penzijního připojištění.

"Tedy i těm, kteří dosud ve třetím pilíři nespoří. Prioritou je nepřipravit lidi o peníze, které do druhého pilíře vložili ze svého," říká Sklenák.

Ale zároveň dodává, že tři procentní body z hrubé mzdy, které důchodová reforma umožnila lidem "vyvést" z povinného státního systému do nového druhého pilíře ČSSD chce zase zestátnit - tedy vrátit do prvního státního pilíře.

Až dosud ČSSD sice říkala, že druhý pilíř po převzetí moci zruší, že ale peníze střadatelů na důchod převede do dobrovolného připojištění. Opětné zestátnění peněz vyvedených z prvního pilíře neuváděla.

"Třetí pilíř sám o sobě nic neřeší," říká na to Gazdík.

A místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová dodává: "Demografická křivka je přece neúprosná a já zaznamenala jen dva návrhy ČSSD, co s tím: jedno, že by bylo dobré, aby se důchody vyplácely jen 5 let, což znamená, že při průměrném dožití 80 let by lidé museli pracovat do 75. A druhý je tzv. švédský model, tedy to, že se rozdělí jen tolik peněz, kolik se reálně vybere. Což znamená, že by důchody musely výrazně klesnout už teď."

O druhý pilíř zatím malý zájem

Dobrovolné spoření v nových penzijních fondech - druhém pilíři - zavedla od letošního roku současná vládní koalice jako hlavní část důchodové reformy.

Dosud jsou důchody financovány průběžným systémem - lidé odvádějí pojistné do státního systému, ale peníze nejdou na jejich účet (budoucí důchod), nýbrž současným důchodcům.

Po schválení reformy se ale teď lidé mohou rozhodnout, že 3 procentní body z nynějších 28 procent z hrubé mzdy už nebudou platit do státního průběžného systému, ale do penzijního fondu na svůj individuální účet. Podmínkou je, že si přidají další dvě procenta "ze svého".

Státem placený důchod by pak měli jako penzisté nižší, penzijní fondy nicméně tvrdí, že celkový důchod (s použitím druhého pilíře) bude vyšší než těch, kteří se do důchodové reformy nezapojí a zůstanou jen "státními" pojištěnci.

O druhý pilíř je nicméně zatím jen minimální zájem - dosud se zapojilo jen necelých 32 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy