Bruselský nadstandard platí europoslancům i nové zuby

Tereza Šídlová
27. 6. 2011 5:30
Europoslancům včetně Čechů náleží dvojí zdravotní péče. Přispívá i Evropský parlament
Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) přiznal, že si od Evropského parlamentu nechal proplatit nové brýle.
Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) přiznal, že si od Evropského parlamentu nechal proplatit nové brýle. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Češi zvolení do Evropského parlamentu se mohou nad domácí politické debaty o zdravotnickém standardu a nadstandardu klidně povznést.

Už tak finančně zaopatření poslanci Evropského parlamentu používají totiž díky své unijní funkci nadstandardní, přesněji řečeno dvojnásobnou, zdravotní péči - českou i unijní.

Evropský parlament poslancům proplácí minimálně dvě třetiny takových zdravotnických nákladů, které by jim neuhradila žádná česká pojišťovna.

Někteří už možnosti využili a nechali si za bruselské zajištění udělat nové zuby. V Česku tato záležitost, jak známo, vyjde i na desítky tisíc korun.

Redakce Aktuálně.cz má dokument, který stanovuje placenou zdravotní péči europoslancům, k dispozici.

Neplať a čerpej

Vlajka EU

  • Europoslanci do zdravotního systému EU neplatí ani euro, ten se financuje z rozpočtu Unie, tedy z peněz členských zemí sedmadvacítky.
  • „Europoslanci do zdravotního systému (zaměstnanců institucí EU) nepřispívají například srážkou ze mzdy, na druhou stranu se jim hradí jen dvě třetiny nákladů zdravotní péče. Zdravotní pojištění europoslanců je platné bez ohledu na zemi, kde jsou ošetřeni," uvádí tiskový atašé Evropského parlamentu Jan Pátek.
  • Zahraniční, zvlášť britský tisk si kvůli rozsáhlým možnostem proplácení zákroků na europoslancích smlsnul.
  • Připomněl, že do  škály možností patří také plastické operace, lázeňské pobyty, ale i náhražky tvrdých drog v případě odvykací kúry.
  • Ženy europoslankyně mají například možnost podstoupit pětkrát umělé oplodnění, v Česku nabízejí pojišťovny tři pokusy.
  • Pokud chce europoslanec uplatnit svůj nárok, musí si zákrok či léky nejdřív sám zaplatit, a na základě stvrzenky mu pak příslušná kancelář parlamentu příslušný podíl z částky vyplatí.
  • Platba předem ale nemusí europoslancům dělat vrásky. Základní plat unijního zákonodárce totiž dělá od roku 2009 sedm tisíc euro, to je v přepočtu téměř dvě stě tisíc korun.
  • Europoslanci také za každý den zasedání parlamentu dostávají diety ve výši skoro 300 euro, tedy zhruba 7500 korun.


EU korunky jsou lepší

Jedním z mála českých europoslanců, který byl ochotný přiznat, že bruselské zdravotní pojištění využil, je Jiří Havel. 

Právě jemu přišlo vhod u zubaře, přestože je pojištěn i v Česku.

„V Česku vám pojišťovna uhradí obyčejnou zubní korunku, za kvalitní zubní implantáty zaplatíte od dvaceti do čtyřiceti tisíc korun. Nechal jsem si zubní implantát dle příslušných pravidel proplatit Evropským parlamentem," řekl Aktuálně.cz Jiří Havel, zvolený do europarlamentu za ČSSD.

Systém zajištění v europarlamentu popsal ve svém případě následovně: Nejdřív předložil rentgen, a pak dostal potvrzení, že mu na zákrok Unie přispěje.

Hon na čarodějnice

Jiní čeští vyslanci v Bruselu na otázky týkající se využívání zdravotního pojištění EU reagovali pohoršeně, nebo dávali na odiv své pevné zdraví.

„Kdyby se takto tvrdé pojištění podařilo prosadit v Česku, byl bych spokojený, ale to by se teprve nelíbilo odborářům," uvedl šéf europoslanců z ODS Miroslav Ouzký, sám profesí lékař.

Dotazy směřující k využívání unijních prostředků, které platí daňoví poplatníci z členských zemí, označil za obvyklý „hon na čarodějnice", respektive na europoslanecké výsady. „Jsem pojištěn v Česku," dodal s tím, že unijní pojištění nevyužívá.

Jinému europoslanci z ČSSD a dalšímu expertovi na zdravotnictví Pavlu Pocovi se však při čtrnáctidenním pobytu v unijní metropoli zhoršil zrak. „Nechal jsem si pak proplatit brýle," uvedl Poc.

Zdejší poslanci "v nevýhodě"

Kvalitu drahé belgické zdravotní péče vyzkoušel také současný šéf frakce konzervativců Jan Zahradil z ODS.

„Loni při zánětu šlachy v noze, kdy jsem absolvoval v bruselské nemocnici vyšetření, zda to není zánět žil. Vyšetření jsem zaplatil, a pak si ho nechal uhradit u Evropského parlamentu," napsal politik v SMS zprávě. Zdravotní péči prý také jinak čerpá doma v Česku.

Prášky v Bruselu si zase musel nechat předepsat komunista Miroslav Ransdorf. „Stály 85 euro, ale ani jsem si je nenechal proplatit," tvrdí europoslanec.

Europoslanci tímto nadstandardem mají výhodu oproti domácím poslancům. Ti něco podobného k dispozici nemají.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 28 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy