Hlavně aby byl protiváhou Zemana. Boj o šéfa Senátu začíná, šanci má Kubera i Růžička

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
14. 10. 2018 12:32
Pozice po sobotních volbách nejsilnějších tří stran jsou velmi vyrovnané a nyní bude záležet na tom, k jakému klubu se připojí "prezidentští" kandidáti. V jednom se však shodnou všichni - šéf Senátu musí být názorovou protiváhou Miloše Zemana.
Výhled z kanceláře současného šéfa Senátu Milana Štěcha. Už brzy zde však bude pravděpodobně sedět někdo jiný.
Výhled z kanceláře současného šéfa Senátu Milana Štěcha. Už brzy zde však bude pravděpodobně sedět někdo jiný. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O tom, kdo v následujících týdnech obsadí pozici druhého nejvyššího ústavního činitele - tedy křeslo předsedy Senátu - budou v pondělí večer jednat starostové, občanští demokraté a lidovci. Právě tyto politické strany mají po volbách nejsilnější kluby v horní komoře parlamentu.

Platí přitom nepsané pravidlo, že jméno předsedy navrhuje nejpočetnější klub. Ten mohou mít Starostové a nezávislí, kteří po víkendu posílili. Původně měli třináct senátorů, nově jich mají šestnáct. Stejný počet však deklaruje i ODS a v těsném závěsu za nimi se ocitli lidovci. Ti mají v Senátu, který má 81 členů, celkem patnáct zástupců.

Pozice těchto tří stran jsou tedy relativně velmi vyrovnané a nyní bude záležet na tom, k jakému klubu se připojí "prezidentští" kandidáti, tedy lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer a diplomat Pavel Fischer, kteří jsou v Senátu od soboty nováčky.

Představitelé KDU-ČSL, ODS a STAN se chtějí v pondělí večer dohodnout, jak budou v tomto směru postupovat, přičemž už mají probírat i jména možných kandidátů na pozici šéfa horní komory. Jednoho konkrétního adepta zatím nemají, ale shodují se v tom, že by vybraný politik měl být v některých postojích, třeba k zahraniční politice, názorovým oponentem prezidenta Miloše Zemana, jehož názory podle nich vyhovují Rusku a Číně.

"Tyto tři strany mají podobné programové směřování a mají k sobě blíž než třeba k ANO nebo k ČSSD. A určitě se spolu budeme bavit, kdo bude předseda Senátu," řekl předseda STAN Petr Gazdík. Potvrdil přitom i to, že starostové mají ambici získat křeslo předsedy pro svého senátora. "Šéf Senátu by měl zastávat jasně opoziční stanoviska k proruské politice hradu," dodal Gazdík.

Podle informací Aktuálně.cz může získat nominaci za STAN ředitel známého pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Silnou podporu může mít i bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart, který je v Senátu čtyři roky. Růžička byl zvolený v roce 2016.

Kubera by post chtěl, pro mnohé je však radikál

Za občanské demokraty má velké šance dlouholetý senátor a starosta Teplic Jaroslav Kubera. "Jaroslav Kubera je určitě zkušený a vynikající politik, ale budeme se teď bavit v senátorském klubu a pak seznámíme veřejnost s tím, jak budeme postupovat. Teď nám nechte chviličku času, abychom se mohli věnovat příjemnému pocitu vítězství a odpovědně s ním naložit," řekl v sobotu po vyhlášení výsledků senátních voleb šéf ODS Petr Fiala.

Nechtěl však potvrdit, že občanští demokraté Kuberu nakonec podpoří. Jde totiž o ráznější typ politika, který by nemusel získat dostatek hlasů. Teoreticky by tak ODS mohla přijít ještě se jménem předsedy klubu senátorů Miloše Vystrčila. "Pokud bude klub ODS nejsilnější, určitě budeme navrhovat zkušeného senátora, který má schopnosti k tomu, aby v čele Senátu stál. Nemůže to být žádný nováček. Měl by mít zkušenosti z celostátní i komunální politiky," řekl Vystrčil Aktuálně.cz. Sám by raději dál pracoval na postu předsedy klubu, ale definitivně rozhodnutý ještě není.

Za lidovce by měl šanci Hampl

Ani lidovci nemají jasno. Nicméně velkou šanci stát se jejich kandidátem na pozici předsedy horní komory má bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Ten o křeslo stojí a už o tom hovořil s některými kolegy senátory napříč kluby. "Není to tak, že bych senátory obcházel a sbíral podporu. Ale někteří se na mě sami aktivně obrátili, jiné oslovuji já. Dalo by se to popsat tak, že sonduji varianty, jak by to vycházelo," uvedl Hampl.

Jeho názory jsou proevropské a patří mezi kritiky politiky Miloše Zemana. "Jsem pevně přesvědčen, že naše zakotvení je v Evropě a nemáme moc alternativu. Samozřejmě to neznamená, že bych neměl nápady, jak Evropskou unii vylepšit. Pokud to je možné, pojďme budovat vztahy s dalšími zeměmi, ale Rusko se momentálně chová docela nepřátelsky. Pokus o otravu bývalého agenta Skripala jde těžko interpretovat jinak," uvedl bývalý rektor.

Zatím je předsedou Senátu sociální demokrat Milan Štěch. ČSSD však ve volbách pohořela a tím značně klesly jeho šance, že místo obhájí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy