Blažek chce odpustit soudní výlohy poškozeným amnestií

Domácí Domácí
11. 2. 2013 16:27
Amnestie zkomplikovala vymáhání náhrady škody způsobené trestným činem
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek chce odpustit soudní poplatky lidem, kteří mají díky prezidentské amnestii horší přístup k náhradě škody.

Ministerstvo vypracovalo mimo plán legislativních prací vlády návrh změny zákona. Podle tiskového odboru ministerstva návrh nabízí systémové řešení.

"Přijetí této navrhované změny zákona o soudních poplatcích je naléhavým veřejným zájmem. Proto žádáme o maximální možné urychlení legislativního procesu v rámci Legislativních pravidel vlády," uvedl Pavel Blažek.

Prezidentská amnestie zkomplikovala poškozeným vymáhání náhrady škody způsobené trestným činem, protože ti se jí teď musí domáhat v civilním řízení. S tím jsou však spojené soudní poplatky.

"Změna zákona by umožnila poškozeným v civilním řízení dosáhnout výroku o přiznání náhrady škody bez nutnosti platit soudní poplatky," informoval odbor.

Změna zákona by se týkala případů, kdy bylo trestní řízení zastaveno v důsledku udělené prezidentské amnestie.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy