Bezpečná většina je prázdná fráze, říká Schwarzenberg

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Tereza Šídlová
27. 4. 2012 7:00
Šéf TOP 09: Víc než hlasování o důvěře je důležité podpořit zákony, které jsme slíbili
Tři kluby? Já takový požadavek neměl...
Tři kluby? Já takový požadavek neměl... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiér vlády Petra Nečase a předseda koaliční strany TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítá nové volby, i když den před hlasováním o důvěře připustil, že kabinet může padnout "s několikatýdenním zpožděním".

Je třeba dotáhnout reformy, říká ministr zahraničí, ale pokud se nepodaří prosadit klíčové zákony, vláda stejně padne.

"Ne páteční hlasování je až tak důležité, důležité je, jestli poslanci dodrží disciplínu a budou hlasovat pro zákony, které jsme si navzájem slíbili," říká Schwarzenberg.

Na přímou otázku dále řekl, že odchod z vlády nechystá, a to ani kvůli své kandidatuře na prezidenta - půjde do ní jako vicepremiér.

A.cz: Jak se díváte na to, že se všichni poslanci podporující vládu ráno sejdou a premiér začne přepočítávat, jestli jich má dost?

Tak to chodí.

A.cz: Není to trochu zvláštní postup?

Vůbec ne. Při každé sporné otázce v nějaké akciové společnosti si předem počítá představenstvo, jestli má dostatečný balík akcií na své straně. To je docela normální věc.

A.cz: Proč by tato vláda měla podle vás dostat důvěru sněmovny?

Aby dokončila svůj program. Poněvadž je obyčejně škodlivé, když vlády ukončí činnost, než dotáhly svůj program. Jinak je vše polovičaté.

Ráno se budeme přepočítávat. No a co? To je normální...
Ráno se budeme přepočítávat. No a co? To je normální... | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Ale nevadí vám, s jakou podporou bude vláda teď vládnout?

Podívejte se, také bych měl radši větší podporu, ale když není, tak není, no.

A.cz: Nemluvme o větší nebo menší podpoře, ale spíše o tom, jaká je to podpora: nejsou to tři kluby, zbytek je jakýsi konglomerát poslanců, se kterými bude třeba jednat…

Znám evropskou politiku, teď už padesát let. Nesčetné země - Itálie, Holandsko, Belgie - všude se takto vládlo. To mi nevadí.

A.cz: Je to tedy podle vás ona "bezpečná většina"?

Většina nikdy není bezpečná. To je taková prázdná fráze. Záleží na spolehlivosti. A to teď člověk může těžko odhadnout. Ještě nikdy jsem neviděl úplně bezpečnou většinu.

A.cz: A jako členu vlády - nevadí vám ono couvání z požadavků: napřed tři kluby, pak alespoň podpisy, teď už jen ústní slib?

Poslouchejte, tyto požadavky jsem nikdy nevyslovil já, ani místopředseda Kalousek, když jsem tady nebyl. Takže to mě nezajímá, když si někdo jiný klade podmínky. Nejsou moje, opravdu ne. Ať si to premiér vypořádá sám se svou stranou.

A.cz: Vezměme si ale, že vláda stála na koalici tří stran. Jedna se ve sněmovně rozpoltila. Nebylo by tedy fér, aby voliči znovu rozdali karty?

Myslím, že ne. Karty byly rozdány, vždyť voliči si zvolili i tuto stranu. Taky bych radši, kdyby tam byla etablovaná zkušená strana, kde by nebyli úplní amatéři. I kdyby měli úplně jiný program. Ale politika je umění možného. Musím vycházet z toho, co mi suverén pošle do Parlamentu.

A když to nepůjde, rozejdeme se...
A když to nepůjde, rozejdeme se... | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: A co vás v té vládě v tuto chvíli drží?

Vládní program, který je, myslím, nutný. Byli jsme opravdu na nejlepší cestě českého turisty v létě přes Maďarsko do Řecka. To se muselo zastavit. Tím jsme se ale stali kromobyčejně neoblíbenými. K tomu ovšem přibyly korupční skandály a spory ve vládě.

Ale nejvíc nás - jako skoro všechny evropské vlády - poškodila nutnost prostě šetřit. Každý, kdo dostává míň, řve. Proto všude padají vlády - levicová španělská, pravicová v Itálii, středová teď v Holandsku.

A.cz: Vláda podle všeho důvěru sněmovny dostane, nicméně bude potřebovat prosadit další klíčové zákony a patrně se i dohadovat s jednotlivými poslanci. Nebudou mít problémy např. církevní restituce?

To vše je možné. Jak říkají Angličané, buchta se poznává, teprve když ji člověk jí.  Pokud ne, tak vláda padne s několikatýdenním zpožděním. Pak ji nemá smysl udržovat, když nebude schopná dodržovat svůj program.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy